Zamknij

Łuszczyca paznokci jest przyczyną bólu, dyskomfortu i problemów psychicznych

03.07.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 16:41

Łuszczycę paznokci obserwuje się u znacznej liczby chorych na łuszczycę. To poważny problem ze względów psychosocjologicznych i terapeutycznych. Łuszczyca paznokci jest oporna na leczenie, a zmiany na paznokciach widoczne, dlatego mają duży wpływ na stan psychiczny chorych.

Łuszczyca paznokci
fot. Shutterstock

Łuszczyca paznokci to zmiany paznokci występujące w przebiegu łuszczycy. 

Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, która dotyka mniej więcej 2 proc. całej populacji. U połowy chorych na łuszczycę występuje jednocześnie łuszczyca paznokci. Szacuje się, że łuszczyca paznokci u 52 proc. chorych jest bolesna, a u 58 proc. powoduje trudności w czynnościach dnia codziennego.

Zajęte płytki paznokciowe są przyczyną bólu, dyskomfortu i problemów psychicznych. Ponieważ łuszczyca paznokci jest widoczna, chorzy zwykle martwią się ich wyglądem, co często prowadzi do unikania codziennych zajęć, pracy, spotkań towarzyskich.

Łuszczyca paznokci: jak rozpoznać?

Zmiany łuszczycowe paznokci to objaw bardzo charakterystyczny związany z nieprawidłowym procesem rogowacenia. Na skutek tych nieprawidłowości w płytce paznokciowej powstają punktowe zagłębienia, które mogą mieć układ linijny lub mogą być ułożone przypadkowo. Objaw ten nazywa się naparstkowaniem.

Ponadto widoczne jest żółtawe przebarwienie, które przypomina kroplę oleju pod płytką paznokcia. 

Zaawansowane zmiany łuszczycowe prowadzą do całkowitej zmiany wyglądu paznokci, które stają się zgrubiałe, matowe, białawożółte, kruche i poprzecinane poprzecznymi bruzdami. W niektórych przypadkach płytki paznokciowe mogą nawet całkowicie się odklejać.

Paznokcie z łuszczycą
fot.

Łuszczycy paznokci mogą towarzyszyć zakażenia grzybicze. Grzybicę paznokci u osób z łuszczycą stwierdza się częściej niż u osób ogólnie zdrowych. Paznokcie zmienione w przebiegu łuszczycy są niestety podatne na zakażenia.

Łuszczyca paznokci: jak leczyć?

Leczenie łuszczycy paznokci polega na leczeniu podstawowej choroby, jaką jest łuszczyca skóry. Na paznokcie zajęte łuszczycą stosuje się miejscowo preparaty steroidowe w postaci kremów, maści lub iniekcji doogniskowych.

Leczenie ogólne (doustne) może być zastosowane u chorych na łuszczycę paznokci, gdy leczenie miejscowe, wstrzyknięcia doogniskowe (ewentualnie fototerapia) okażą się nieskuteczne.

Niestety, leczenie zmian w obrębie paznokci jest trudne, długotrwałe i często nie daje zadowalających rezultatów.

ZOBACZ TAKŻE: Łuszczyca skóry głowy: jak sobie poradzić z chorobą?

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.