Zamknij

Kim Kardashian pokazała, jak radzi sobie z łuszczycą

17.06.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 18:28

Łuszczyca to przewlekła choroba skóry, która dotyka również stawy. Objawia się charakterystycznymi łuskami na skórze. Choroba, choć nie jest zaraźliwa, jest mocno stygmatyzująca. Na łuszczycę chorują również osoby znane, m.in. Kim Kardashian. Na Instagramie pokazała swoim fanom, jak radzić sobie z chorobą skóry.

Kim Kardashian pokazuje się z łuszczycą.
fot. Shutterstock

Łuszczyca: jak z chorobą radzi sobie Kim Kardashian

O łuszczycy mówi się coraz częściej i coraz głośniej, bo dotyka coraz więcej osób. Na świecie cierpi na nią 125 milionów ludzi, a w Polsce nawet 1,2 mln osób.

Łuszczyca wiąże się z niższą samooceną, obawą przed ekspozycją, z depresją i innymi problemami psychicznymi. Kim Kardiashian o łuszczycy zawsze mówiła otwarcie. W wywiadzie w 2016 roku przyznała, że uczy się akceptować swoją chorobę. „Czasami po prostu czuję, że to moja wielka wada i wszyscy o tym wiedzą, więc po co to ukrywać?” – powiedziała. „Zawsze mam nadzieję na lekarstwo, ale w międzyczasie uczę się akceptować to jako część tego, kim jestem” – mówiła. Ostatnio pokazała swoje nogi z bliska, bez żadnych poprawek, z wykwitami, zaczerwieniami, plamkami. To też część promocji jej kosmetyków do ciała.

Dowiedz się więcej: Dieta w łuszczycy - czy są produkty które mogą pomóc? 

„Jestem bardzo podekscytowana tym, że możecie wypróbować moją nową kolekcję Body @kkwbeauty, która składa się z 3 różnych produktów (Body Make-up, brokatowa mgiełka i puder). Używam ich wszystkich osobno, a czasem wszystko razem, w zależności od wyglądu, do którego zmierzam. Ten pokazany powyżej to Body Make-up. Tego używam najczęściej. Nie zawsze lubię, żeby moje nogi błyszczały. Używam tego jedynie wtedy, gdy chcę poprawić koloryt skóry i zakryć łuszczycę. Łatwo robią mi się siniaki, mam widoczne, od 10 lat jest to moim sekretem. Nauczyłam się żyć z moją łuszczycą i nie czuć się już niepewnie, ale jeżeli są dni, kiedy chcę ją zakryć, używam właśnie tych kosmetyków” – napisała.

Łuszczyca i łuszczycowe zapalenie stawów

Łuszczyca nie dotyczy tylko skóry. Towarzyszący jej ogólnoustrojowy stan zapalny negatywnie wpływa też na inne narządy i tkanki. U około 35% osób rozwija się łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS). Osoby z łuszczycą częściej cierpią na choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym miażdżycę naczyń, zawały serca i udary mózgu, a także zaburzenia metaboliczne, jak zbyt wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów (dyslipidemia), otyłość, niealkoholowe stłuszczenie wątroby i cukrzyca.

Nasilenie choroby jest zróżnicowane: od form z nielicznymi, niewielkimi wykwitami skórnymi, wielkości łebka od szpilki, po ciężkie postacie choroby, charakteryzujące się zmianami zapalnymi i wysiękowymi, często przybierającymi formę uogólnioną. U około 5–20% chorych pojawia się postać stawowa łuszczycy, w której dochodzi do łuszczycowego zapalenia stawów. Niekiedy łuszczyca bywa mylona z atopowym zapaleniem skóry (AZS).