Oceń
Łuszczyca: jak z chorobą radzi sobie Kim Kardashian
O łuszczycy mówi się coraz częściej i coraz głośniej, bo dotyka coraz więcej osób. Na świecie cierpi na nią 125 milionów ludzi, a w Polsce nawet 1,2 mln osób.
Łuszczyca wiąże się z niższą samooceną, obawą przed ekspozycją, z depresją i innymi problemami psychicznymi. Kim Kardiashian o łuszczycy zawsze mówiła otwarcie. W wywiadzie w 2016 roku przyznała, że uczy się akceptować swoją chorobę. „Czasami po prostu czuję, że to moja wielka wada i wszyscy o tym wiedzą, więc po co to ukrywać?” – powiedziała. „Zawsze mam nadzieję na lekarstwo, ale w międzyczasie uczę się akceptować to jako część tego, kim jestem” – mówiła. Ostatnio pokazała swoje nogi z bliska, bez żadnych poprawek, z wykwitami, zaczerwieniami, plamkami. To też część promocji jej kosmetyków do ciała.
Dowiedz się więcej: Dieta w łuszczycy - czy są produkty które mogą pomóc?
„Jestem bardzo podekscytowana tym, że możecie wypróbować moją nową kolekcję Body @kkwbeauty, która składa się z 3 różnych produktów (Body Make-up, brokatowa mgiełka i puder). Używam ich wszystkich osobno, a czasem wszystko razem, w zależności od wyglądu, do którego zmierzam. Ten pokazany powyżej to Body Make-up. Tego używam najczęściej. Nie zawsze lubię, żeby moje nogi błyszczały. Używam tego jedynie wtedy, gdy chcę poprawić koloryt skóry i zakryć łuszczycę. Łatwo robią mi się siniaki, mam widoczne, od 10 lat jest to moim sekretem. Nauczyłam się żyć z moją łuszczycą i nie czuć się już niepewnie, ale jeżeli są dni, kiedy chcę ją zakryć, używam właśnie tych kosmetyków” – napisała.
Łuszczyca i łuszczycowe zapalenie stawów
Łuszczyca nie dotyczy tylko skóry. Towarzyszący jej ogólnoustrojowy stan zapalny negatywnie wpływa też na inne narządy i tkanki. U około 35% osób rozwija się łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS). Osoby z łuszczycą częściej cierpią na choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym miażdżycę naczyń, zawały serca i udary mózgu, a także zaburzenia metaboliczne, jak zbyt wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów (dyslipidemia), otyłość, niealkoholowe stłuszczenie wątroby i cukrzyca.
Nasilenie choroby jest zróżnicowane: od form z nielicznymi, niewielkimi wykwitami skórnymi, wielkości łebka od szpilki, po ciężkie postacie choroby, charakteryzujące się zmianami zapalnymi i wysiękowymi, często przybierającymi formę uogólnioną. U około 5–20% chorych pojawia się postać stawowa łuszczycy, w której dochodzi do łuszczycowego zapalenia stawów. Niekiedy łuszczyca bywa mylona z atopowym zapaleniem skóry (AZS).
Oceń artykuł