Zamknij

Łuszczycą nie można się zarazić. GIS wydał specjalne oświadczenie

28.03.2019
Aktualizacja: 17.11.2020 02:22

Z powodu powtarzających się doniesień o utrudnieniach w funkcjonowaniu w przestrzeni publicznej chorych na łuszczycę, Główny Inspektorat Sanitarny wydał oświadczenie, w którym podkreśla: łuszczycą nie można się zarazić.

Łuszczyca to choroba stygmatyzująca
fot. Shutterstock

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, która utrudnia codzienne funkcjonowanie nie tylko z powodu przykrych dolegliwości, ale także z powodu tego, że jest chorobą widoczną. Pacjenci zmagają się nie tylko ze świądem i bólem, ale także z wykluczeniem społecznym, ociąganiem się z podaniem ręki osobie chorej na łuszczycę czy kłopotach z korzystaniem z basenu. Głos w przestrzeni publicznej na ten temat postawił zająć Główny Inspektor Sanitarny.

Łuszczyca a higiena ciała

W treści oświadczenia przeczytać można m.in.: „Łuszczyca jest chorobą przewlekłą i nawracającą, objawiającą się przewlekłym stanem zapalnym skóry (m.in. ostro odgraniczone, łuszczące się, czerwone zmiany skórne wielkości monety, najczęściej na łokciach, kolanach, skórze głowy, dłoniach i stopach). U większości pacjentów choroba jest ograniczona do <10% powierzchni ciała. W Polsce problem ten dotyczy nawet 3% populacji”.

„Przyczyna łuszczycy pozostaje ciągle nie w pełni wyjaśniona. Dużą rolę odgrywa podłoże genetyczne oraz podłoże immunologiczne. Do istotnych środowiskowych czynników wyzwalających łuszczycę należą m.in.: infekcje, niektóre leki, stres, palenie tytoniu, alkohol”.

Jak podkreśla GIS: łuszczyca nie bierze się ze złej higieny.

Dowiedz się więcej: Masz łuszczycę? Ogranicz stres i nerwy 

Czy łuszczycą można się zarazić?

Z powodu widocznych objawów choroby chorzy na łuszczycę są często stygmatyzowani. „Jest to szczególnie widoczne w przedszkolach, szkołach, miejscach pracy i na pływalniach. W rezultacie chorzy często unikają spotkań towarzyskich i często zgłaszają poczucie samotności, izolacji, uczucia frustracji i bycia nieatrakcyjnym. Z badań wynika, że łuszczyca może pogorszyć jakość życia w stopniu większym niż cukrzyca, nowotwory lub zawał mięśnia sercowego u dorosłych i niż moczenie nocne, padaczka czy cukrzyca u dzieci!” – alarmuje GIS.

Najważniejszą kwestią poruszoną w oświadczeniu jest fakt, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, bo to właśnie tego, czyli zarażenia się chorobą, najbardziej obawiają się osoby obcujące z chorymi.

GIS zapewnia, że choroba nie może zostać przeniesiona przez:

  • podanie ręki,
  • pływanie w tym samym basenie,
  • przebywanie w jednym pomieszczeniu z chorym,
  • używanie tego samego ręcznika.

„Jako Główny Inspektor Sanitarny oraz Krajowy Konsultant w dziedzinie Zdrowia Publicznego zdecydowanie podkreślam, że zmiany skórne, które są objawem tej choroby, nie niosą zagrożenia dla innych osób”.

Całe oświadczenie można przeczytać na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Źródło: GIS