Zamknij

Łupież tłusty nie sypie się na ubranie, ale widać go wyraźnie na głowie

18.07.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 19:37
Łupież tłusty jest przyczyną swędzenia głowy
fot. Shutterstock

Masz tłustą skórę głowy i wciąż tłuste włosy? Widzisz, że na owłosionej skórze głowy pojawiają się tłuste, żółte łuski? To objaw łupieżu tłustego, któremu sprzyja łojotok. Jest to choroba przewlekła, która ma tendencję do nawracania. Łupież tłusty bardzo swędzi, co skłania do ciągłego drapania głowy. Dowiedz się, jak radzić sobie z tłustym łupieżem.

Łupież tłusty to odmiana łupieżu, której towarzyszy łojotok skóry. Objawia się występowaniem uwarstwionych żółtych strupów. Jest to choroba przewlekła, która ma tendencję do nawracania po leczeniu.

Łupież tłusty: przyczyny

Przyczyną tłustego łupieżu jest łojotok skóry głowy, któremu sprzyja nieprawidłowa pielęgnacja skóry, stres, zaburzenia hormonalne. Łupież tłusty jest częstym powikłaniem długotrwałego łupieżu suchego.

Występowaniu łupieżu tłustego sprzyja łojotok będący wynikiem:

  • zaburzeń hormonalnych;
  • chorób przewlekłych;
  • chorób autoimmunologicznych;
  • przemęczenia;
  • stresu;
  • nadmierne nasłonecznienie;
  • nieprawidłowej pielęgnacji skóry głowy: zbyt rzadkiego lub zbyt częstego mycia włosów, stosowania tłustych i ciężkich kosmetyków, nieprawidłowego spłukiwania włosów.  

W powstawaniu łupieżu istotną rolę odgrywa grzyb drożdżopodobny Malassezia furfur (Pityrosporum ovale), który może również nasilać objawy łojotokowego zapalenia skóry.

Warto wiedzieć

Czym jest łojotok?

Łojotok jest to zwiększone wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe na powierzchnię skóry, najbardziej widoczne w okolicach, w których znajduje się najwięcej tych gruczołów. Skóra objęta łojotokiem jest tłusta, lśniąca, z rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych i wypełnionymi masami łojowo-rogowymi. Skłonność do łojotoku jest cechą genetyczną, ale nadmierne wydzielanie łoju może być również spowodowane zaburzeniami hormonalnymi (niekorzystny wpływ hormonów płciowych), jest także nasilony w okresie pokwitania i przekwitania, przy tzw. burzy hormonalnej i zaburzeniach przemiany materii.

Łupież tłusty: objawy

Łupież tłusty można poznać po tym, gdy na zaczerwienionej skórze głowy pojawiają się złuszczające się żółte strupy (w łupieżu suchym strupy są białe).

Łuszczącym się zmianom na skórze głowy towarzyszy silny świąd, natomiast ciągłe ich rozdrapywanie prowadzi do nadkażania zmian. Uszkadzanie i drażnienie cebulek włosów, nadkażenia i stan zapalny wskutek drapania swędzącej skóry prowadzą do łysienia.

shutterstock
fot. shutterstock

Łupież tłusty: leczenie

Podstawą leczenia łupieżu tłustego jest stosowanie na skórę głowy odpowiednich środków przeciwłojotokowych, przeciwgrzybiczych, złuszczających. Mogą to być szampony przeciwłupieżowe lub inne preparaty polecone przez lekarza. 

Po zakończeniu leczenia należy wciąż stosować profilaktykę przeciwłupieżową, ponieważ łupież tłusty ma tendencję do nawracania, szczególnie gdy łojotok wciąż się utrzymuje. Z tego powodu należy używać emulsji, kremów, szamponów ograniczających łojotok, zrezygnować ze stosowania ciężkich, tłustych kosmetyków i przede wszystkim stosować odpowiednią pielęgnację skóry głowy — unikać nadmiernego mycia i suszenia włosów suszarką, dokładnie spłukiwać skórę po myciu włosów, unikać nakładania odżywek typu bez spłukiwania, stosowania suchych szamponów i innych kosmetyków do stylizacji, które mogłyby podrażniać skórę głowy i ją przetłuścić. Jeśli łojotok jest wynikiem zaburzeń hormonalnych lub innych schorzeń, należy wdrożyć odpowiednie leczenie. 

Dodatkowo w walce z łojotokiem i tłustym łupieżem warto stosować dietę bogatą w witaminy (głównie z grupy B i E), minerały (przede wszystkim cynk).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.