Zamknij

Łupież suchy lubi nawracać. Skąd się bierze suchy łupież?

22.07.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 19:37
Łupież suchy sypie się z głowy
fot. Shutterstock

Łupież suchy sypie się z głowy. To najbardziej popularny typ łupieżu, który charakteryzuje się występowaniem na głowie białych, suchych łusek przypominających płatki śniegu. Suchy łupież jest dobrze widoczny na ciemnych włosach i na ubraniu, jest z tego powodu częstą przyczyną kompleksów. Dowiedz się, jak się pozbyć suchego łupieżu.

Łupież suchy (zwykły) jest bardzo częstym schorzeniem owłosionej skóry głowy, ale może również dotyczyć brwi, pach, brody czy wzgórka łonowego. Łupież suchy występuje zwykle u osób w wieku dojrzewania, najczęściej w przedziale wiekowym od 10 do 20 lat. Jest to problem częstszy u chłopców i mężczyzn. Przewlekły, nieleczony łupież suchy może po pewnym czasie przekształcić się w łupież tłusty.

Łupież suchy (zwykły): przyczyny

Łupież, bez względu na rodzaj, jest ściśle związany z obecnością na skórze człowieka drożdżaków Malassezia furfur. Choć drożdżaki te występują na skórze naturalnie, to ich zbyt intensywne namnażanie się prowadzi do łupieżu. 

Intensywnemu rozwojowi drożdżaków sprzyjają przede wszystkim niewłaściwa pielęgnacja owłosionej skóry, nieodpowiednia dieta, stres, palenie papierosów, a także nadmierna wilgoć (np. częste zawijanie mokrych włosów w ręcznik) i podwyższona temperatura otoczenia. Na występowanie łupieżu wpływ mają również zaburzenia hormonalne, co jest zjawiskiem częstym w przypadku osób w okresie dojrzewania płciowego. 

Łupież suchy (zwykły): objawy

Łupież nie jest chorobą poważną i nie prowadzi do powikłań, ale ma charakter przewlekły, a jego objawy są nieestetyczne. Z tego powodu jest częstą przyczyną kompleksów, zwłaszcza wśród młodych ludzi w okresie dojrzewania.

Charakterystycznym objawem suchego łupieżu jest występowanie na skórze głowy suchych, białych, łatwo odpadających łusek. Suchemu łupieżowi zwykle nie towarzyszy uporczywy świąd, choć swędzenie może się pojawić. Włosy, na których pojawia się łupież, są bardziej suche i łamliwe, ale nie stwierdza się ich zwiększonego wypadania. 

ZOBACZ:  8 rzeczy, których nie wolno robić z trądzikiem. Lekarze ostrzegają 

Łupież suchy (zwykły): leczenie

Gdy pojawi się łupież suchy, najlepiej od razu zacząć stosowanie szamponu przeciwłupieżowego. Takie preparaty dostępne są w aptekach (np. szampon z ketokonazolem). Należy również zmienić swoje nawyki pielęgnacyjne: zaprzestać stosowania preparatów do stylizacji włosów (żeli, pianek, lakierów), odżywek bez spłukiwania. Poleca się również ograniczenie suszenia włosów suszarką, używania prostownicy, wałków na gorąco. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.