Zamknij

Łupież Giberta to łupież na skórze. Jak rozpoznać łupież różowy?

18.07.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 19:37
Łupież różowy Giberta
fot. Shutterstock

Łupież Giberta to łupież występujący nie na skórze głowy, a na skórze tułowia, kończyn, szyi. Objawia się małymi wykwitami na skórze: różowymi, łuszczącymi się plamkami. Łupież różowy Giberta nie jest chorobą groźną dla zdrowia i zwykle nie wymaga leczenia. Może jednak nawracać.

Łupież Giberta, czyli łupież różowy, to ostra choroba rumieniowo-złuszczająca skóry. Łupież różowy występuje sezonowo, najwięcej zachorowań obserwuje się jesienią i zimą, zwykle u dzieci i młodych dorosłych, częściej kobiet. 

Za przyczynę łupieżu Giberta uważa się zakażenie wirusem. Najbardziej prawdopodobnym czynnikiem jest wirus opryszczki typu 6 i 7.

Łupież różowy Giberta: objawy

Objawy łupieżu Giberta są dosyć charakterystyczne. Najpierw na skórze, najczęściej tułowia pojawia się zmiana zwiastująca tzw. blaszka macierzysta. To kilkucentymetrowa, łuszcząca się zmiana na skórze w kolorze ciemnoróżowym lub czerwonym.

Po kilku dniach lub tygodniach następuje wysiew mniejszych zmian skórnych o wyglądzie podobnym do blaszki macierzystej. Wykwity te występują symetrycznie, głównie na tułowiu, kończynach i szyi, oszczędzając skórę głowy i twarzy. Różowemu łupieżowi zazwyczaj nie towarzyszy swędzenie, zdarza się jednak delikatny świąd u niektórych chorych.

Oprócz objawów skórnych łupieżowi Giberta mogą towarzyszyć również objawy ogólnoustrojowe, takie jak osłabienie, nudności, brak apetytu, trudności w koncentracji, rozdrażnienie, objawy ze strony układu pokarmowego i górnych dróg oddechowych, bóle stawowe, powiększenie węzłów chłonnych, ból gardła i łagodna gorączka.

Łupież różowy Gilberta: leczenie

Choroba ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni i nie wymaga leczenia. Jeśli świąd jest dokuczliwy, można stosować leki przeciwhistaminowe bez recepty, w ekstremalnych przypadkach stosuje się sterydy miejscowo na skórę.

Łupież Giberta może nawracać, ale nie jest to regułą.

Warto wiedzieć

Co nasila łupież Giberta?

Łupież różowy nasila się pod wpływem potu, dlatego należy unikać sytuacji, które mogą wzmagać pocenie się (w tym uprawianie sportu). Objawy mogą również nasilać się podczas kąpieli w ciepłej wodzie i przy kontakcie z substancjami drażniącymi. Z tego powodu chorym na łupież Giberta zaleca się pielęgnację skóry łagodnymi kosmetykami, bez dodatków zapachowych i substancji drażniących (np. wyciągi z cytrusów, niektórych ziół, peelingi, kwasy).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.