Zamknij

Łupież to choroba, którą trzeba leczyć. Skąd się bierze łupież?

22.07.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 19:37

Łupież to jedna z częściej występujących chorób skóry. Objawia się białymi, sypiącymi się na ubranie łuskami lub tłustymi, żółtawymi łuskami oblepiającymi skórę głowy. Łupież nie występuje jednak wyłącznie na głowie, może pojawić się na gładkiej skórze rąk, nóg, twarzy, dekoltu. Skąd się bierze łupież? Jak go pokonać?

Łupież na skórze głowy+
fot. Shutterstock

Łupież to choroba skóry charakteryzująca się drobnopłytkowym złuszczaniem się skóry gładkiej lub owłosionej skóry głowy z mniej lub bardziej nasilonym łojotokiem. Łupież ma zwykle charakter przewlekły i ma tendencję do nawracania nawet po skutecznym wyleczeniu.

Rodzaje łupieżu:

Przyczyny łupieżu

Łupież jest następstwem złuszczania się naskórka. W normalnych warunkach w skórze głowy proces złuszczania się starych komórek i tworzenia nowych jest bardzo uporządkowany i kompletny. Jednak w przypadku skóry objętej łupieżem proces złuszczania się komórek jest przyspieszony i często nowe komórki ulegają złuszczeniu jeszcze przed obumarciem. 

Nie do końca poznany jest mechanizm przyspieszenia procesu złuszczania się komórek. Wiadomo, że ma na to wpływ wiele czynników, zarówno chorobowych, jak i środowiskowych. Głównym czynnikiem przyczyniającym się do powstania łupieżu jest grzyb specyficzny dla skóry głowy, Malassezia furfur, Malassezia globosa.

Na powstawanie łupieżu mogą mieć również wpływ:

  • zaburzenia hormonalne;
  • słaby poziom higieny osobistej i nieprawidłowe nawyki higieniczne (rzadkie lub zbyt częste mycie głowy);
  • brak wypoczynku, stres emocjonalny;
  • niewłaściwe odżywianie: nadmierne spożycie cukru, tłuszczów nasyconych i skrobi;
  • predyspozycje genetyczne.

Objawy łupieżu 

Charakterystycznym objawem łupieżu są drobne łuski (białe lub żółtawe) pojawiające się na skórze głowy oraz towarzyszący temu świąd. Objawy łupieżu mogą się jednak różnić, bo uzależnione są od postaci choroby.

  • łupież suchy, czyli łupież zwykły owłosionej skóry głowy objawia się białymi, niewielkimi, suchymi łuskami przypominającymi puder lub płatki śniegu. Łuski te powstają w wyniku nadmiernego złuszczenia się chorego naskórka. Owłosiona skóra głowy jest sucha i ściągnięta, a suche łuski opadają na ubranie i często widać je dobrze na ciemnych włosach.
  • łupież tłusty owłosionej skóry głowy przejawia się występowaniem uwarstwionych, żółtawych strupów, stanem zapalnym skóry głowy i uporczywy świąd, a także łojotokiem i nieprzyjemnym zapachem (tłusta skóra głowy i tłuste włosy, tłusta i lśniąca skóra czoła, rzęs, brwi, ucha zewnętrznego i fałdów nosowo-wargowych). 
  • łupież biały skóry gładkiej to białe, dobrze odgraniczone ogniska (plamki), umiejscowione najczęściej na twarzy i kończynach.

Leczenie łupieżu

Łupież leczy się objawowo, a ze względu na przewlekły charakter tego schorzenia leczenie trwa zwykle dosyć długo. Łupież suchy (zwykły) leczy się za pomocą szamponów przeciwłupieżowych, zawierających smołę pogazową, sól cynkową pirytionu, kwas salicylowy, siarczek selenu i siarkę, a także dermokosmetyków do pielęgnacji skóry głowy z łupieżem.

Łupież tłusty wymaga stosowania kremów i szamponów przeciwgrzybiczych i ograniczających łojotok. Natomiast leczenie łupieżu na skórze gładkiej również odbywa się za pomocą kremów i szamponów przeciwłupieżowych. 

Aby ograniczyć ryzyko nawrotu łupieżu, zaleca się odpowiednią pielęgnację skóry głowy właściwie dobranymi preparatami, wzbogacenie diety w sole mineralne i witaminy odżywiające skórę (głównie cynk), unikanie stresu, dbanie o higienę snu. Jeśli łojotok ma podłoże hormonalne, zalecana jest konsultacja z lekarzem endokrynologiem.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.