Zamknij

Liszaj płaski - jak wygląda? Przyczyny, leczenie choroby

21.02.2019
Aktualizacja: 26.01.2021 22:50
Wizyta u dermatologa
fot. Shutterstock

Liszaj płaski to choroba, która może dotknąć nie tylko skórę i błony śluzowe, ale także okolice narządów płciowych. Jak się objawia i jak wygląda leczenie tego schorzenia? Sprawdź, co wywołuje liszaje.

Liszaj płaski to dość często występująca przewlekła choroba skóry, błon śluzowych, a także paznokci. Jej cechą charakterystyczną jest pojawienie się drobnych grudek, które bardzo często powodują świąd. Przyczyny tego schorzenia skóry nie są znane, jednak wyodrębnione zostały czynniki, które powodują rozwój choroby.

Liszaj płaski – objawy

Liszaj płaski może mieć zarówno przebieg ostry, jak i łagodny. Zmiany, które pojawiają się wraz z chorobą, przybierają różną postać. Zależy to głównie od zajętej części ciała. Objawy liszaja płaskiego mogą przybierać następujący charakter:

  • Skóra – zmiany mają zazwyczaj postać wielobocznych i płaskich grudek o barwie różowej (czasami sino czerwonej), które charakteryzują się także lekko połyskującą powierzchnią. Wykwity na skórze mogą się zlewać. W większości przypadków powodują także świąt. Na powierzchni przebarwień można zaobserwować tzw. siateczkę Wickhama, Jest to smugowate i nieregularne zbielenie. Zmiany skórne najczęściej pojawiają się na przedramionach, nadgarstkach, podudziach i w okolicy stawów skokowych. W większości przypadków wykwity ustępują i nie pozostawiają blizn.
  • Narządy płciowe – zmiany skór wyglądają jak spłaszczone i drobne grudki lub nadżerki o barwie czerwono-fioletowe.
  • Jama ustna – jest to najczęstsza lokalizacja zmian skórnych liszaja płaskiego (około 50% wszystkich przypadków). Zmiany o barwie mlecznej mają charakter linijny . Mogą być też rozgałęzione. Zazwyczaj pojawiają się na wewnętrznej stronie policzków, ale mogą wystąpić także języku i wargach. Liszajowi płaskiemu zlokalizowanemu w obrębie błon śluzowych jamy ustnej mogą towarzyszyć także bolesne nadżerki, objawy występujące przy zapaleniach dziąseł, a także złuszczanie się nabłonka.
  • Owłosiona skóra głowy – liszaj płaski objawia się przez wystąpienie rumieni oraz grudek przymieszkowych. Choroba w zaawansowanym stadium może doprowadzić utraty włosów i pozostawienia blizn.
  • Paznokcie – liszaj płaski powoduje, że są one szorstkie, zbyt cienkie. W ich obrębie występują przedłużone bruzdy.

Przyczyny wystąpienia liszaja płaskiego

Przyczyny wystąpienia liszaja płaskiego nie są znane. Jednak przypuszcza się, że na rozwój tej choroby duży wpływ mają choroby autoimmunologiczne (między innymi: marskość wątroby, zapalenie wątroby, cukrzyca).

Inne czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia liszaja płaskiego to także reakcja na przeszczep przeciwko gospodarzowi (graft versus host disease – GVHD), a także stosowanie niektórych leków.

Liszaj płaski – jak wygląda leczenie

Leczenie liszaja płaskiego jest u większości pacjentów procesem długotrwałym. Brak znajomości przyczyny wywołującej chorobę uniemożliwia leczenie przyczynowe.

U chorych, których nie występują rozległe zmiany, stosuje się leczenie miejscowe za pomocą kremów i maści kortykosteroidowych, które mają silne działanie. Można je także zaaplikować pod opatrunkiem wstrzyknąć w przypadku wystąpienia większych wykwitów.

Objawy, które występują na owłosionej skórze głowy, wymagają stosowania leków w postaci żeli lub lotionów. Natomiast w przypadku liszaja płaskiego obejmującego obszary jamy ustnej należy zastosować kortykosteroidy w połączeniu z retinoidami. Gdy zmiany są bolesne, można stosować leki, które miejscowo znieczulają. Bardzo ważna jest także odpowiednia dieta. Koniecznie należy wyeliminować z diety produkty, które mogą podrażnić błonę śluzową i nasilać dolegliwości bólowe. Mowa o posiłkach pikantnych, z dużą ilością soli, a także owocach i sokach cytrynowych.

W bardzo ciężkich przypadkach liszaja płaskiego stosuje się leczenie ogólne. Stosuje się wtedy farmakoterapię doustną. Dodatkowo w przypadku obszernych zmian skórnych, które są oporne na leczenie miejscowe wykorzystuje się naświetlanie UVB i PUVA.

Liszaj płaski w jamie ustnej – to musisz wiedzieć

Liszaj płaski zlokalizowany w jamie ustnej zwiększa ryzyko rozwoju raka jamy ustnej! Należy pamiętać, że liszaj  nie jest stanem przed pojawieniem się nowotworu. Jednak wystąpienie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej, pięciokrotnie zwiększa ryzyko rozwoju raka. Wpływ na to ma długotrwały stan zapalny.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.