Zamknij

Linie Beau: o czym świadczą bruzdy poprzeczne na paznokciach? [zdjęcie]

23.09.2020 19:23

Głębokie, poprzeczne zagłębienia na płytkach paznokci to linie Beau. Te zmiany na paznokciach mogą być objawem wielu chorób - zakażeń, niedożywienia, chorób nerek lub wątroby, a nawet nowotworów. Sprawdź, jak rozpoznać linie Beau na paznokciach.

Linie Beau, czyli bruzdy na paznokciach
fot. Shutterstock

Linie Beau to zmiany paznokci (płytki paznokciowej), które mają postać poprzecznych rowków/zagłębień. Zagłębienia przebiegają poprzecznie na płytce paznokcia, ale równolegle do siebie.

W prawidłowych warunkach paznokcie rąk odrastają około 5 miesięcy, a paznokcie stóp dwa razy dłużej, a grubość i kształt paznokci są cechami indywidualnymi. Zdarza się jednak, że w wyniku działania pewnego czynnika, na przykład choroby, wzrost paznokci zostaje zahamowany lub zaburzony, a bruzdy Beau są tego doskonałym przykładem.

Linie (bruzdy) Beau: przyczyny

Poprzeczne zagłębienia w płytce paznokcia nie występują naturalnie, a ich pojawienie się, zwłaszcza gdy utrzymują się przez długi czas, może nasuwać podejrzenie choroby.

Poprzeczne zagłębienia w płytce paznokciowej są wynikiem przejściowego zahamowania wzrostu paznokcia. Linie Beau są najlepiej widoczne na paznokciach kciuków. Bruzdy mogą występować na wszystkich paznokciach i zazwyczaj stają się widoczne po kilku miesiącach od zahamowania wzrostu płytki.

Przyczyną bruzd (linii) Beau mogą być:

  • zły stan odżywienia,
  • nadwrażliwość na leki,
  • choroby nerek,
  • choroby wątroby,
  • nowotwory.

Linie Beau mogą być również następstwem poważnej infekcji, choroby układowej, wstrząsu, hipokalcemii lub dużych zabiegów chirurgicznych.
Gdy linie Beau pojawią się na paznokciach, lepiej nie zwlekać i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Jeśli bruzdy są objawem choroby, to należy ją rozpoznać i rozpocząć leczenie - bruzdy powinny wtedy ustąpić samoczynnie.

Linie Beau
fot.

Źródło: ''Schorzenia paznokci a choroby układowe — o czym mówi nam wygląd paznokci?'' z: The Journal of Family Practice 2008; 57 (8): 509–514