Zamknij

Krwiak pod paznokciem: przyczyny, leczenie. Jak wygląda krwiak podpaznokciowy?

24.09.2020
Aktualizacja: 24.09.2020 15:41
Krwiak pod paznokciem
fot. Shutterstock

Po uderzeniu w stopę lub dłoń widzisz pod paznokciem ciemną plamę? To krwiak, czyli wylew krwi spowodowany urazem. Małe krwiaki są zwykle bezproblemowe, ale większe powodują ból i mogą być przyczyną odchodzenia paznokcia od łożyska. Sprawdź, jak rozpoznać i jak leczyć krwiaki podpaznokciowe.

Krwiak pod paznokciem, czyli krwiak podpaznokciowy to wylew krwi powstający pod płytką paznokcia na skutek jej stłuczenia i uszkodzenia położonych pod nią drobnych naczyń krwionośnych.

Krwiak podpaznokciowy może powstać nawet po drobnym urazie, na przykład w wyniku uderzenia palcem o szafkę, po uderzeniu przedmiotem w paznokieć. Krwiak może być także spowodowany silnym uciskiem - niewygodnym obuwiem, przydepnięciem stopy.

Krwiak pod paznokciem: jak rozpoznać?

Krwiak podpaznokciowy to ciemnosine zabarwienie pojawiające się w miejscu urazu. Zwykle towarzyszy mu znaczny ból.

Płytka paznokcia zmienia kolor, może zmienić także kształt. Zdarza się, że paznokieć zaczyna oddzielać się od łożyska.

Krwiak pod paznokciem: jak leczyć?

Małego krwiaka, któremu nie towarzyszą inne objawy, zwykle nie trzeba leczyć, bo najczęściej sam się wchłania. Natomiast duży krwiak wymaga ewakuacji, czyli usunięcia krwi, czasami konieczne jest także usunięcie paznokcia. To ważne, bo jego częstym powikłaniem jest zakażenie.

Usunięcie krwiaka podpaznokciowego polega na przebiciu płytki paznokciowej i delikatnym wyciśnięciu krwi. Gdy zabieg ten nie przynosi oczekiwanych rezultatów, konieczne jest usunięcie płytki paznokcia.

W obu przypadkach zaleca się zażywanie antybiotyków, aby zapobiec infekcji drobnoustrojami. Wskazana jest także odpowiednia profilaktyka tężca.

Do lekarza warto się zwrócić również z innego powodu. Ciemny paznokieć może być również objawem grzybicy paznokci, a nawet czerniaka. Jeśli ciemniejsza barwa pod paznokciem utrzymuje się od jakiegoś czasu i  nie blednie (nie wchłania się), to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.