Zamknij

Krwawe wylewy pod paznokciem: przyczyny linijnych krwiaków

22.09.2020
Aktualizacja: 28.10.2020 14:30
Krwawe wylewy pod paznokciem: przyczyny linijnych krwiaków
fot. East News

Krwawe, linijne nacieki pod paznokciami mogą być objawem bardzo poważnych, zagrażających życiu stanów - od zakażeń po chorobę serca. Dlatego, gdy pod paznokciem pojawią się krwawe linie, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Nie od dziś wiadomo, że paznokcie działają jak lustro. Zmiany w wyglądzie płytki paznokcia, zmiany koloru skóry pod paznokciem i inne niepokojące objawy związane z paznokciami świadczą zwykle o toczącym organizm procesie chorobowym. Z tego powodu warto obserwować uważnie paznokcie, bo alarmująca może być nawet najmniejsza zmiana.

Krwawe linie pod paznokciem: przyczyny

Krwawe, linijne wylewy pod paznokciem lub krwawe pasma to wynaczynienia krwi z naczyń krwionośnych przebiegających podłużnie w łożysku paznokcia. Krwawienia te nie bledną. Powstają w wyniku strukturalnych połączeń płytki paznokciowej i skóry właściwej. Zwykle występują u osób w starszym wieku, ale mogą pojawić się u każdego.

Najczęstszą przyczyną krwawych linii pod paznokciem jest uraz, ale zmiany te mogą występować również w przebiegu łuszczycy i zakażeń grzybiczych.

Krwawe linie mogą też być objawem poważnej choroby układowej - bakteryjnego zapalenia wsierdzia. 

Te linijne zmiany krwotoczne mogą również towarzyszyć takim schorzeniom, jak:

  • zwężenie zastawki mitralnej,
  • zapalenie naczyń,
  • marskość wątroby,
  • włośnica,
  • szkorbut,
  • przewlekłe kłębuszkowe zapalenie nerek,
  • choroba Dariera.

Krwawe linie pod paznokciem: leczenie

Pojawienie się krwawych zmian pod paznokciami wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. 

Choć mogą one być traktowane jako odrębny objaw chorobowy, to mogą być również symptomem ciężkiej choroby. Jeśli zmianom krwotocznym towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak: gorączka, złe samopoczucie, plamy Rotha, guzki Oslera, zmiany skórne Janewaya, szmer w sercu, to nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza. 

Zmiany krwotoczne, jeśli są objawem choroby, mogą zniknąć po wdrożeniu leczenia tej choroby (tj. choroby podstawowej).

Źródło: ''Schorzenia paznokci a choroby układowe — o czym mówi nam wygląd paznokci?'' z: The Journal of Family Practice 2008; 57 (8): 509–514