Zamknij

Aplikujesz krem z filtrem? Zwróć uwagę na okolice oczu

05.04.2019
Aktualizacja: 17.11.2020 02:12

Omijanie okolic oczu podczas rozprowadzania kremu z filtrem naraża nas na rozwój raka skóra. Naukowcy przypominają: brakującą ochronę uzupełniają okulary przeciwsłoneczne.

Krem z filtrem
fot. Shutterstock

Na opakowaniach kremów do twarzy przeważnie znajduje się zastrzeżenie: „Nie stosować w okolicach oczu”. Skóra wokół oczu jest wyjątkowo cienka, dlatego też warto zainwestować w preparaty dedykowane temu obszarowi twarzy. Sytuacja się komplikuje, jeśli w słoneczny dzień zaplanowaliśmy aktywność na świeżym powietrzu. W celu zapewnienia dodatkowej ochrony okolic oczu należy sięgnąć po okulary z filtrem UV – przypominają naukowcy.

Ochrona przeciwsłoneczna okolic oczu

Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu postanowili sprawdzić, z jaką pieczołowitością ludzie rozprowadzają krem z filtrem na twarzy, zarówno nawilżający z filtrem SPF, jak i klasyczny krem przeciwsłoneczny.

W badaniu wzięły udział 84 osoby (62 kobiety i 22 mężczyzn), które nakładały na twarz krem nawilżający z filtrem SPF i krem przeciwsłoneczny. W obu sytuacjach uczestnicy badania zostali obfotografowani aparatem wrażliwym na promieniowanie UV.

Wnioski były niepokojące.

Krem z filtrem SPF czy krem przeciwsłoneczny?

Naukowcy odkryli, że w trakcie aplikacji kremu nawilżającego z filtrem ludzie pomijali średnio 17 proc. twarzy. W przypadku klasycznego kremu przeciwsłonecznego niezabezpieczona powierzchnia wynosiła 11 proc. Wynikało to z pomijania okolic oczu. Wyniki opublikowano w PLOS One.

– Są to obszary najbardziej narażone na raka skóry, ale ludzie nie zdawali sobie sprawy, że ich nie pokryli – powiedział Austin McCormick, koordynator badań z Aintree University Hospital Trust.

McCormick podkreślił także, że nowotwory powiek stanowią 10 proc. wszystkich raków podstawnokomórkowych w Wielkiej Brytanii, najczęstszego rodzaju raka skóry, więc ludzie powinni zwracać szczególną uwagę na ten obszar podczas aplikacji kremu z filtrem.

Jednocześnie uczeni przypominają, że do ochrony przeciwsłonecznej służą kremy przeciwsłoneczne, a nie kremy nawilżające z filtrem SPF. „SPF jest lepszy niż żaden, ale nie powinien być traktowany na równi z filtrami przeciwsłonecznymi” – podkreślił McCormick.

Naukowcy apelują, żeby w słoneczne dni oczy zabezpieczać dodatkowo okularami z filtrem UV, ewentualnie czapką z daszkiem.

Źródło: bbc.com