Zamknij

Koty pomogą leczyć choroby skórne? Przełomowe odkrycie

25.10.2021 14:43

Według najnowszych badań bakteria znajdująca się w organizmach kotów wytwarza antybiotyki, które zwalczają infekcje skórne u zwierząt i ludzi. Jak dokładnie działa “kocia” bakteria?

Koty pomogą leczyć choroby skórne
fot. Shutterstock

Ludzką skórę zamieszkują tysiące bakterii. Pomagają one chronić nasze ciało przed czynnikami zewnętrznymi, dbają o odporność i wspierają proces regeneracji. Skóra to nasza bariera ochronna. Aby organizm zachował równowagę, ważne jest zwalczanie szkodliwych patogenów, które ją atakują.

To właśnie bakterie, grzyby i wirusy najczęściej powodują choroby skórne (inaczej dermatozy). Inne przyczyny to m.in. choroby autoimmunologiczne lub genetyczne. Czynników, które przyczyniają się do rozwoju schorzeń dermatologicznych, jest wiele, a
leczenie zazwyczaj trwa wiele tygodni i wymaga od chorego zmiany codziennych nawyków. Okazuje się, że pomocne w terapii mogą być… koty.

Naukowcy: kocia bakteria to antybiotyk na infekcje skórne

Jak informuje pismo "eLife", naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii, zidentyfikowana u zdrowych kotów bakteria wytwarza antybiotyki skuteczne przeciwko ciężkim infekcjom skóry spotykanym u ludzi i zwierząt domowych.

Zespół profesora Gallo specjalizuje się w bakterioterapii, czyli wykorzystywaniu bakterii i ich produktów w leczeniu chorób. Naukowcy wykorzystali bakterie żyjące na skórze zdrowych kotów, aby skutecznie leczyć infekcje skóry u myszy. Zdaniem autorów badań bakterie te mogą służyć jako podstawa nowych terapii przeciwko ciężkim infekcjom skóry u ludzi, psów i kotów. Zidentyfikowanie kandydatów do nowej bakterioterapii przeciw zakażeniom skóry polegało na przeprowadzeniu badan przesiewowych bakterii pochodzących od psów i kotów,  a następnie hodowaniu ich razem z chorobotwórczym S. pseudintermedius na pożywkach płynnych i agarowych.

Oporny na metycylinę gronkowiec Staphylococcus pseudintermedius (MRSP) to bakteria powszechnie występująca u zwierząt domowych, która staje się zakaźna, gdy są chore lub zranione. Może ona przeskakiwać między gatunkami i powodować egzegmę. Takie infekcje są powszechne u psów i kotów, ale mogą wystąpić także u ludzi. MRSP jest oporny na powszechnie stosowane antybiotyki i  trudny do leczenia w warunkach klinicznych i weterynaryjnych.

Naukowcy najpierw przebadali bibliotekę bakterii, które normalnie żyją na psach i kotach, i hodowali je w obecności MRSP. Na tej podstawie zidentyfikowali szczep bakterii kociej o nazwie Staphylococcus felis (S. felis), skuteczny w hamowaniu wzrostu MRSP.

Okazało się, że ten szczep naturalnie wytwarza wiele antybiotyków, które zabijają MRSP, uszkadzając jego ścianę komórkową i zwiększając produkcję toksycznych wolnych rodników.
Następnym etapem badań było sprawdzenie, czy kocia bakteria S.felis może działać terapeutycznie na żywym zwierzęciu. Zespół wystawił myszy na działanie najpowszechniejszej formy patogenu, a następnie zastosował w tym samym miejscu bakterie S. felis lub ekstrakt bakteryjny. Skóra wykazywała zmniejszenie łuszczenia i zaczerwienienia w porównaniu ze zwierzętami, które nie były leczone. Po leczeniu S. felis na skórze pozostało również mniej żywotnych bakterii MRSP.

Życie z kotami chroni przed zapaleniem skóry wywołanym przez MRSP?

Jak mówi prof. Gallo – potencjał tego gatunku (S.felis) jest ekstremalny. Jest wyjątkowo skuteczny w zabijaniu patogenów, po części dlatego, że atakuje je z wielu stron. To sprawia, że jest szczególnie atrakcyjny jako środek terapeutyczny.

Szczep bakterii S. felis ma cztery geny, które kodują cztery różne peptydy przeciwdrobnoustrojowe. Każdy z tych antybiotyków jest w stanie samodzielnie zabić MRSP, ale działając razem, utrudniają bakteriom uodpornienie. Planowane są badania kliniczne, aby potwierdzić, czy S. felis może być stosowany miejscowo w postaci kremu lub żelu.
Profesor Gallo podkreśla – nie przestawaj myć zwierząt domowych, aby zatrzymać na nich dobre bakterie. Skóra ewoluowała, aby chronić dobre bakterie, więc mydło i detergenty ich nie zmywają. Możliwe nawet, że życie ze zdrowym kotem zapewnia ludziom pewną ochronę przed MRSP. Może to być argument na poparcie posiadania zwierząt domowych.

Źródło: PAP