Zamknij
Kępki żółte
  • Kępki żółte powiek
  • Kępki żółte powiek
  • Kępki żółte powiek
  • 3 Zobacz
fot. Shutterstock

Żółte grudki lub guzki w okolicach oczu to często spotykany obrazek. Kępki żółte, bo taką nazwę nosi ta przypadłość, to efekt nagromadzenia się cholesterolu. Żółte grudki można usunąć, ale bez usunięcia przyczyny, problem może nawracać. Jak rozpoznać kępki żółte? Jak się ich pozbyć? Zobacz kępki żółte na zdjęciach.

Kępki żółte, zwane również żółtkami to zmiany grudkowe występujące najczęściej w okolicach powiek, ale także na skórze łokci, kolan, pośladków, pięt i w innych lokalizacjach.

Przyczyną tworzenia się kępek żółtych jest odkładanie się cholesterolu w skórze. Ma na to wpływ głównie rodzinnie występujący rozrost komórek magazynujących cholesterol (pochłanianie lipidów przez makrofagi). Kępki żółte towarzyszą zazwyczaj pierwotnej marskości żółciowej wątroby i hipercholesterolemii rodzinnej.

Z kępkami często współwystępuje postać starcza cukrzycy oraz nadciśnienie. 

Do czynników ryzyka powstawania kępek żółtych zalicza się wysokie stężenia cholesterolu całkowitego, frakcji LDL oraz niskie HDL i/lub wysokie stężenie trójglicerydów we krwi, a także zaawansowany wiek.

Kępki żółte: jak wyglądają? 

Kępki żółte powiek (występujące najczęściej) to grudki wielkości główki od szpilki, czasami wielkości ziarna soczewicy. Mają żółtawą barwę i najczęściej są symetrycznie rozmieszczone.

Kępki lokalizują się najczęściej pod skórą powiek górnych, rzadziej dolnych w okolicach kącików wewnętrznych oczu. Guzki mają niestety tendencję do powiększania się i zlewania ze sobą.

Kępki żółte guzowate to twarde guzki różnej wielkości występujące na skórze kolan, pośladków, pięt, łokci, a także wzdłuż przebiegu ścięgien placów i bruzd dłoni. 

Kępki nie bolą i nie są groźne dla zdrowia, ale dla wielu osób stanowią problem estetyczny.

Kępki żółte: jak usunąć?

W zależności od wielkości zmian, kępki żółte można usuwać chirurgicznie lub laserowo. 

Kępki żółte to podskórne złogi cholesterolu. Samo usunięcie zmian nie rozwiąże problemu. Utrzymujący się wysoki poziom cholesterolu może powodować, że kępki żółte powrócą. 

Dlatego leczenie kępek żółtych polega głównie na terapii współwystępujących chorób metabolicznych oraz kontrowaniu stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi w granicach normy.

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się kępek żółtych na skórze, należy utrzymywać stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi w granicach normy i stosować się do zasad leczenia występujących chorób metabolicznych, w tym cukrzycy.

Źródło: ''Zarys dermatologii i wenerologii''; autorzy: Enno Christophers, Markward Ständer; Wydawnictwo Medyczne Urban&Partner, Wrocław 1999; Wydanie I polskie pod redakcją Tadeusza Bogdanowskiego