Kaszak to niegroźny, ale nieestetyczny guzek. Jak leczyć kaszaki?

10.12.2018
Aktualizacja: 07.03.2019 15:03
Kaszak to niegroźny, ale nieestetyczny guzek. Jak leczyć kaszaki?
fot. Shutterstock

Kaszak to niezwykle często występująca zmiana skórna. To torbiel tworząca się z powodu nagromadzenia łoju. Może być maleńka, często spotykana w okolicach oczu, lub naprawdę duża i kłopotliwa. Sprawdź, skąd się biorą kaszaki i jak bezpiecznie się ich pozbyć. 

Kaszak to torbiel zastoinowa, która tworzy się w obrębie mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Jest guzkiem zupełnie niegroźnym, ale stanowi defekt kosmetyczny. 

Jak wygląda kaszak? To mały guzek lub większy guz w kolorze skóry z lekko żółtym zabarwieniem i widocznym ciemniejszym punkcikiem w centralnej części. Może być maleńki, do kilku milimetrów, lub znacznie większy, wielkości kilku centymetrów. Kaszak może być bardzo twardy lub miękki, można go przesuwać pod skórą. Kaszaki mają tendencję do rozrastania się. Nie bolą, chyba że zostaną zainfekowane. 

Kaszak: przyczyny

Kaszak jest wynikiem zaczopowania (zatkania) ujść gruczołów łojowych i mieszka włosowego. We wnętrzu torbieli gromadzą się substancje łojowe, komórki naskórka i fragmenty mieszków włosowych.

Guzki mogą pojawiać się niemal wszędzie, gdzie rosną włosy, ale najczęściej tworzą się na twarzy, szyi, za uszami, na owłosionej skórze głowy, klatce piersiowej i na narządach płciowych. 

Kaszaki rozpoznaje się zazwyczaj u osób dorosłych, zdecydowanie rzadziej u dzieci, u których występują torbiele skórne o podobnym obrazie klinicznym. Guzki pojawiają się zazwyczaj u osób w wieku dojrzewania, co ma związek ze zmianami hormonalnymi i zaburzeniami pracy gruczołów łojowych. Do powstawania kaszaków prowadzi także mechaniczne uszkodzenie mieszków włosowych, stany zapalne skóry, nadmierne opalanie się czy zakażenie HPV, a także zaniedbania higieniczne. 

shutterstock_401008504

Fot. Shutterstock 

Kaszak: usuwanie (leczenie)

Duże kaszaki usuwa się operacyjnie, poprzez nacięcie skóry i wydobycie masy. Maleńkie guzki usuwa się poprzez zabieg kosmetyczny – najczęściej nakłucie i wyciśnięcie. 

Kaszaków nie powinno się usuwać samemu. Nieudolne próby usunięcia zmiany mogą prowadzić do powstawania blizny, a w przerwanym naskórku może utworzyć się stan zapalny. 

Często zdarza się, że pacjenci zgłaszają się do lekarza z powodu stanu zapalnego powstałego po nieudanych próbach samodzielnego „wyciskania” i nacinania podskórnego guzka. W takich przypadkach wszelkie zabiegi odkłada się do czasu wyleczenia stanu zapalnego. 

Uwaga! Kaszak może pęknąć samoistnie na skutek nagromadzenia się dużej ilości tłuszczowej treści. Lepiej jednak nie czekać na ten moment. Jeśli tłuszczak jest duży lub sukcesywnie się powiększa i sprawia problem, lepiej zgłosić się do lekarza. 

Kaszaki można usuwać mniej lub bardziej inwazyjnymi metodami. W zależności od wielkości guzka można zastosować:

  • nacięcie i drenaż, gdy torbiel jest niewielka;
  • kremy zmiękczające zmiany i chirurgiczne usunięcie;
  • wycięcie chirurgiczne;
  • antybiotykoterapię stosowaną dodatkowo przy nadkażeniach;
  • laserowe usuwanie mniejszych torbieli;
  • wymrażanie cyst.

Tylko usunięcie kaszaka wraz z torebką gwarantuje wyleczenia. Niepełne usunięcie zmiany skórnej może prowadzić do nawrotów.

Sebaceous_cyst

Fot. Wikimedia Commons

Zobacz także

Źródło: dermatolog.pl

________

zdrowie.radiozet.pl/nk