Zamknij

Karotenemia: żółta skóra od beta-karotenu. Jak leczyć ''marchewkową skórę"?

30.08.2021
Aktualizacja: 12.10.2021 15:14
Beta-karoten
fot. Shutterstock

Masz podejrzanie żółtą skórę? To nie musi być żółtaczka. Często żółte zabarwienie skóry jest spowodowane nadmiernym spożywaniem beta-karotenu w formie suplementów diety, a także w postaci świeżej marchwi i wyciskanych soków. Wyjaśniamy, czym dokładnie jest karotenemia.

  1. Karotenemia — objawy 
  2. Karotenemia — diagnoza i leczenie

Karotenemia (karotenodermia) to żółta hiperpigmentacja, czyli żółte zabarwienie skóry, związane z nadmierną podażą beta-karotenu w formie suplementów diety lub ze spożywaniem pokarmów bogatych w karoten.

Karotenemia może występować równocześnie z niektórymi chorobami układowymi, takimi jak niedoczynność tarczycy lub niedoczynność przysadki, cukrzyca, choroby wątroby. Karotenemia towarzyszy też często anoreksji, co jest głównie związane z dietą bogatą w źródłach beta-karotenu, głównie marchwi i innych niskoenergetycznych żółtych warzyw.

Karotenemia — objawy 

Karotenemia objawia się żółtawo-pomarańczowym zabarwieniem skóry. Zmiana zabarwienia widoczna jest szczególnie na dłoniach i stopach, ale może dotyczyć całego ciała. 

Przebarwienia są najłatwiejsze do zaobserwowania u osób o jasnej karnacji i mogą być mylone z żółtaczką. W przeciwieństwie do żółtaczki karotenemia nie powoduje zabarwienia białek oczu. 

Karotenemia — diagnoza i leczenie

W przypadku pojawienia się zmian wskazujących na karotenemię należy zgłosić się do lekarza POZ lub dermatologa.

Ustalenie diagnozy opiera się przede wszystkim na wywiadzie zebranym od pacjenta. Lekarz musi ustalić, jakie pokarmy spożywa pacjent, jakie leki i suplementy diety zażywa, a także czy choruje na choroby przewlekłe. 

Karotenemia to stan odwracalny.

Leczenie polega na odstawieniu suplementów diety z beta-karotenem i/lub ograniczeniem spożywania pokarmów bogatych w beta-karoten. Żółte zabarwienie skóry ustępuje samoistnie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl);