Zamknij

Jak czytać etykiety kremów do opalania? Co to jest SPF i PA+? [SŁOWNICZEK]

27.06.2022
Aktualizacja: 27.06.2022 15:28

Ochrona przed nadmiarem promieniowania słonecznego latem to konieczność. Jak jednak dobrze wybrać krem z filtrem do opalania? Trzeba go przede wszystkim dopasować do skóry i warunków, w jakich wypoczywamy. Wszelkie konieczne informacje zawarte są na opakowaniu. Jak je czytać?

Jak czytać etykiety kremów do opalania
fot. Schutterstock

Brak ochrony przed promieniowaniem UV przyczynia się nie tylko do powstawania nieestetycznych przebarwień i plam na skórze, ale także do podrażnień, a nawet poparzeń, nie mówiąc już o najgorszym, czyli nowotworach skóry. Czas, w którym wystawiamy się na promieniowanie UV, kumuluje się przez całe życie, a skutki braku ochrony przed promieniowaniem słonecznym mogą być bardzo odległe. Nie warto rezygnować z kremów do opalania w obawie przed ich tłustą konsystencją, nieestetyczną białą warstwą na skórze czy obawą przed pojawieniem się zaskórników. Zastanawiasz się pewnie, jaki krem z filtrem wybrać i co oznaczają skróty na opakowaniach, takie jak PA czy SPF. Oto słowniczek.

Promieniowanie UVA

Preparaty przeciwsłoneczne chronią przed dwoma rodzajami promieniowania ultrafioletowego: UVA i UVB. UVA stanowi aż 95 proc. promieniowania UV, które dociera do powierzchni Ziemi. Jego natężenie jest takie samo przez cały rok. Przenika przez chmury, okna oraz szyby w samochodzie. Wnikając do naskórka, dociera do skóry właściwej i niszczy komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego, co powoduje szybsze starzenie się skóry. Ten typ promieniowania odpowiedzialny jest także za zmiany barwnikowe oraz za raka skóry.

Promieniowanie UVB

Stanowi zaledwie 5 proc. promieniowania UV, które dociera do powierzchni ziemi. Najmocniej działa latem, szczególnie w czerwcu, a jego natężenie wzrasta w godzinach od 10.00 do 15.00. Promieniowanie UVB przenika przez wodę, odpowiada za rumień oraz poparzenia, które pojawiają się po dłuższej ekspozycji na słońcu. Długo za takie uszkodzenia obwiniano tylko promienie UVB, ale również promieniowanie UVA powoduje takie objawy.

Współczynnik SPF

SPF (Sun Protection Factor) to współczynnik, który określa, jak dobrze krem przeciwsłoneczny chroni naszą skórę przed poparzeniem promieniami UVB, a także jak szybko chroniona filtrem skóra ulega poparzeniu w porównaniu ze skórą bez takiej ochrony. Im wskaźnik SPF jest wyższy, tym ochrona przed UVB jest większa. Stopnie ochrony to:

  • SPF od 6 do 10 – ochrona niska
  • SPF od 15 do 25 – ochrona średnia
  • SPF od 30 do 50 – ochrona wysoka

Dermatolodzy zalecają stosowanie filtrów przeciwsłonecznych o minimalnym współczynniku SPF 30 – chroni on przed promieniowaniem UVB w 97 proc. Tymczasem SPF 50 – w 98 proc, a SPF 100 – w 99 proc. – wyjaśniają specjaliści. Przejście z filtra 50 na 100 daje więc niewielką różnicę. Dla większości osób wystarczający jest filtr SPF 30. Wyższego filtra mogą jednak potrzebować osoby z bardzo jasną karnacją lub np. biorące leki uwrażliwiające na słońce.

Wskaźnik PA++++

Wskaźnik PA (Protection Grade of UVA) pokazuje stopień ochrony przed promieniowaniem UVA. To tak jak SPF, ale dla promieni UVA. Są cztery jego stopnie:

  • PA+ – pewna ochrona
  • PA++ – umiarkowana ochrona
  • PA+++ – wysoka ochrona
  • PA++++ – bardzo wysoka ochrona.

Im więcej plusów, tym lepsza ochrona. Takie samo znaczenie ma znak UVA w kółku. Używając kremu z takimi oznaczeniami chronimy się przed chorobami nowotworowymi skóry, ale także przed przebarwieniami i fotostarzeniem. Niektóre preparaty na opakowaniach mogą mieć znaczek UVA w kółku – to inny rodzaj oznaczenia, który dotyczy ochrony przed UVA.

Filtr chemiczny

Filtry chemiczne wchłaniają się w skórę, pochłaniają energię, która niesiona jest przez promieniowanie słoneczne i zamieniają ją na energię cieplną. Są nieco kontrowersyjne, ponieważ badania z 2020 r. wykazały, że gdy na skórę zostanie nałożona odpowiednia ilość chemicznego filtra przeciwsłonecznego, zostaje on wchłonięty do krwiobiegu i może pozostawać w organizmie dość długo. Na razie nie ustalono, czy ma to jakikolwiek wpływ na zdrowie. Filtry chemiczne są zatwierdzone przez instytucje zajmujące się zdrowiem publicznym i legalne. Bardzo dobrze chronią przed słońcem i są wygodne, ponieważ preparaty zawierające filtry chemiczne łatwiej się rozmarowują na skórze i nie pozostawiają na skórze widocznego białego nalotu (tak jak dzieje się to czasem w przypadku filtrów mineralnych).

Filtr mineralny

Filtry mineralne (zwane też fizycznymi) działają na zasadzie parasola: chronią skórę, odbijając promienie UV, a nie je pochłaniając. Związki (najczęściej jest to dwutlenek tytanu i tlenek cynku), które nie przepuszczają promieniowania ultrafioletowego, porównuje się do mikrolustra. Uważa się, że są one najbezpieczniejsze w przypadku małych dzieci, kobiet w ciąży i mam karmiących piersią. Są też polecane osobom z wrażliwą skórą, u których mogą czasami wystąpić alergie na chemiczne filtry przeciwsłoneczne. Filtry mineralne zwykle pozostawiają na skórze kredowobiały lub fioletowy nalot, choć są już dostępne są takie, które idealnie wtapiają się w skórę.

Preparat wodoodporny

Wodoodporne kremy przeciwsłoneczne przydadzą się, jeśli zamierzamy spędzać czas w wodzie. Trzeba jednak pamiętać, że jednorazowe nałożenie preparatu nie wystarcza. Na opakowaniu kremu z filtrem powinna znajdować się informacja, jak często należy ponawiać aplikację, jeśli przebywa się w wodzie. Niektóre preparaty przeciwsłoneczne są wodoodporne przez 40 minut, inne przez 80 minut – na pewno jednak nakładanie preparatu na skórę należy powtarzać, by ochrona była skuteczna.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: WellAndGood.com / Topestetic.pl