Zamknij
HPV objawy skórne
  • Brodawka HPV
  • Brodawki wirusowe
  • DR P. MARAZZI/Science Photo Library/East News
  • 4 Zobacz
fot. Shutterstock

Na Twojej skórze pojawiły się nietypowe brodawki? Masz w pachwinach lub w okolicach intymnych wystające zmiany skórne? To może być objaw zakażenia wirusem HPV. Jak rozpoznać HPV na skórze? Zobacz na ZDJĘCIACH, jak wyglądają kłykciny kończyste, brodawki wirusowe.

Wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego przenoszony jest przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. To najczęstsze na świecie zakażenie przenoszone drogą płciową.

Wyróżnia się 150 typów HPV chorobotwórczych dla człowieka, wśród których, typy 16 i 18 należą do wysoko onkogennych — są niezwykle groźne dla kobiet. Te dwa typy HPV odpowiadają za zmiany przedrakowe szyjki macicy i raka szyjki macicy. Zakażenia HPV mogą prowadzić również do raka odbytu, przestrzeni ustno-gardłowej, pochwy, sromu, prącia.

Zakażenie wirusem HPV może przebiegać w sposób bezobjawowy lub skąpoobjawowy (z niegroźną infekcją). Zakażenie może też rozwijać się w sposób utajony. Wiele osób dowiaduje się o zakażeniu po kilku latach, gdy zaczynają występować objawy skórne HPV.

Wirus HPV powoduje namnażanie się komórek skóry, co w rezultacie powoduje powstawanie brodawek. Zmiany mogą się lokalizować zarówno na skórze, jak i błonach śluzowych.

Objawy skórne HPV. Jak rozpoznać brodawki?

Zmiany brodawkowate po zakażeniu wirusem HVP zaczynają pojawiać się na skórze po kilku tygodniach, miesiącach, a nawet latach od wniknięcia wirusa do organizmu.

Zakażenie HPV może wywołać kłykciny kończyste (brodawki weneryczne), czyli zmiany brodawkowate narządów płciowych, które pojawiają się na skórze w miejscach intymnych, u kobiet w okolicy warg sromowych, pachwin, odbytu. U mężczyzn brodawki lokalizują się na wewnętrznej stronie napletka, na powierzchni żołędzi. Kłykciny kończyste są wynikiem przeniesienia wirusa HPV drogą płciową. 

Kłykciny kończyste mogą występować pojedynczo lub w większych skupiskach. Mogą też zlewać się w jedną dużą zmianę, przypominającą wyglądem kalafiora. Należy je usunąć za pomocą lasera lub krioterapii.

Zdarza się, że brodawki HPV występują na języku, błonie śluzowej gardła, wargach, krtani. Wtedy zmianom skórnym towarzyszy kaszel, ból gardła, chrypka, trudności z połykaniem (w przypadku większych zmian).

Nie opracowano dotąd skutecznego leku na wirusa HPV. Jedno zakażenie nie chroni przed kolejnym. Można się jednak zaszczepić, by uniknąć przykrych objawów i ryzyka rozwoju raka w przyszłości.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl); medicover.pl; szczepienia.pzh.gov.pl