Zamknij

Ganglion, czyli niegroźny guzek. Jak leczyć torbiel galaretowatą?

14.06.2018
Aktualizacja: 01.08.2021 09:30

Gangliony to guzki rosnące zazwyczaj na palcach, nadgarstkach, stopach i kolanach. Ganglion to torbiel, czyli pewnego rodzaju torebka wypełniona płynem lub galaretowatą substancją. Leczenie ganglionów może polegać na odpowiednim ucisku guzków lub odessaniu ich zawartości igłą. Takich zmian nie wolno lekceważyć i lepiej ich długo nie ,,hodować'', bo gangliony mogą znacznie utrudniać poruszanie ręką, nogą lub palcami.

Ganglion to torbiel wypełniona galaretowatym płynem, nie jest groźna dla zdrowia, ale może sprawiać ból
fot. Shutterstock

Gangliony to torbiele zawierające płyn lub substancję galaretowatą, tworzące się w obrębie torebek stawowych i ścięgien - na nadgarstku, palcu, stopie lub kolanie. Nie są to zmiany złośliwe i w większości przypadków nieszkodliwe. Wymagają jednak konsultacji z lekarzem i przeprowadzenia badań różnicujących gangliony i inne bardziej niebezpieczne guzki.

Gangliony wypełnione są płynem lub galaretowatą substancją i w każdej chwili mogą się zmniejszać lub powiększać. Mogą również znikać samoistnie bez interwencji lekarza. W wielu przypadkach torbiel galaretowata nie wymaga leczenia, chociaż jej nawroty powinny zaalarmować i skłonić do wizyty u lekarza.

Torbiel nie zawsze jest bezproblemowa. Brzydko wygląda i często utrudnia poruszanie stawem dotkniętym guzkiem. Gdy guzek wywiera ucisk na nerwy biegnące w obrębie stawu, może powodować ból, mrowienie i osłabienie mięśni. Może być także powodem konfliktu z ścięgnami lub wywierać ucisk na kości, jednak takie sytuacje zdarzają się rzadko.

Uważa się, że ganglion to reakcja pochewek ścięgnistych na błony maziowej, osłonki więzadła na obciążenie, przewlekłe urazy i nawracające stany zapalane.

Torbiel galaretowata wystaje ze stawu jak balonik na sznurku. Wyrasta z tkanek otaczających staw, takich jak więzadła, pochewki ścięgien i błony maziowe. Może powstawać w różnych stawach dłoni i nadgarstka, zarówno po stronie grzbietowej, jak i dłoniowej. Gangliony mogą dotyczyć dłoni, stóp, a nawet kolan.

Niezwykle istotne jest odpowiednie postępowanie po wystąpieniu torbieli. W wielu przypadkach powiększają się one wraz ze zwiększona aktywnością stawu, zmniejszają się natomiast wraz z odpoczynkiem lub unieruchomieniem palca lub nadgarstka.

Gangliony przybierają w większości przypadków kształt wyraźnego guzka. Czasami jednak mniejsze torbiele mogą pozostawać schowane pod skórą (tzw. ganglion ukryty).

Leczenie ganglionów zależy od wielkości guzka

Nie zawsze torbiel galaretowata wymaga leczenia. Czasami wystarczy tylko obserwacja guzka i ograniczenie aktywności stawu. Jednak w każdym przypadku pojawiający się ganglion należy skonsultować z lekarzem.

Na wizycie zostanie przeprowadzone badanie lekarskiej polegające na uciskaniu guzka w celu określenia jego bolesności. Lekarz zleci także wykonanie badania USG lub MRI (rezonans magnetyczny), które dobrze obrazują tkanki miękkie i struktury twarde, takie jak kość.  Badania wykonuje się po to, by wykluczyć inne, znacznie poważniejsze schorzenia, taki jak zapalenie stawów lub nowotwór kości.

Stawy nadgarstka otoczone są substancją, któa sprawia, że są ruchome. Jednak w niektórych sytuacjach dochodzi do wzmożonej produkcji tej substancji, w efekcie czego powstaje torbiel wypełniona nadmiarem galaretowatego płynu.

Sposób leczenia ganglionów uzależniony jest zazwyczaj od wielkości i umiejscowienia guzków. Czasami leczenie polega na stosowaniu odpowiedniego ucisku na guzek, co ma powodować jego cofanie się. Inną metodą leczenia jest odsysanie płynu z torbieli za pomocą igły. Aspiracja stosowana jest w przypadkach, gdy ganglion jest duży i staje się defektem kosmetycznym, a także wtedy, gdy sprawia ból i ogranicza ruchy. Niestety, gangliony po zabiegu aspiracji mają tendencję do odnawiania się.

Torbiel galaretowatą można również usunąć operacyjnie. Takie postępowanie stosuje się zazwyczaj w przypadku dużych guzków, torbieli nawracających lub tych, które powodują poważne objawy.Podczas operacji wycięcia ganglionu usuwa się torbiel wraz z zajętą torebką stawową lub pochewką ścięgnistą, które są uważane za punkt wyjścia ganglionu.

Po operacji istnieje niestety ryzyko nawrotu torbieli. Powrót do aktywności po operacji jest zazwyczaj możliwy po upływie 2-6 tygodni.

Zobacz, jak wygląda ganglion (torbiel galaretowata):

Gangliony częściej występują u kobiet, niż u mężczyzn, szczególnie w wieku pomiędzy 40. a 70. rokiem życia.

Źródło: sport-med.pl

________

zdrowie.radiozet.pl/nk