Oceń
Co to jest egzema?
Pojęcia egzema często używa się zamiennie z zapaleniem skóry (dermatitis). Zasadniczo jest to stan zapalny wierzchnich warstw skórnych. Może mieć on charakter ostry lub przewlekły, a jego przyczyny mogą być alergiczne (egzogenne) lub niealergiczne (endogenne). Te ostatnie mogą być wynikiem słabszej pracy układu odpornościowego lub mieć genetyczne podłoże. Szacuje się, że egzema pojawia się u 10% populacji ludzkiej. Nie jest to choroba zakaźna, więc nie można się nią zarazić.
Objawy egzemy - co świadczy o zapaleniu skóry?
Objawy egzemy mogą przybierać bardzo różne formy, w zależności od wywołujących ją czynników. Zwykle zaczyna się od obrzęku skóry, zaczerwieniania. Potem mogą pojawić się zmiany w formie grudek lub pęcherzyków, z których po pęknięciu może sączyć się płyn. Charakterystyczne dla egzemy są również rumieniowe plamy z tendencją do złuszczania, liszajowacenia. Zmiany skórne mogą być rozległe, bolesne i wywołujące u chorego ogromny dyskomfort (także ze względu na wygląd zmian).
Objawy towarzyszące egzemie (zapaleniu skóry - przyp. redakcja) to świąd i wtórne infekcje skóry. Wynika to z faktu, że skóra z egzemą jest sucha, swędząca. To sprawia, że chory zaczyna się drapać i w ten sposób powstają uszkodzenia (tzw. przeczosy) i może dojść do zakażenia bakteryjnego.
Sprawdź także: Co Twoje ciało chce Ci powiedzieć? Trądzik, wzdęcia i problemy z oczami to ważne sygnały
Egzema - gdzie najczęściej pojawiają się zmiany?
Charakterystyczne dla egzemy zmiany skórne (grudki, rumień, pęcherzyki) mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, choć najczęściej widać je na policzkach, czole, skórze twarzy, a u nastolatków i dorosłych w okolicach łokci i kolan, na karku, szyi, stopach i dłoniach. Zmiany te mogą się zlewać ze sobą, ale zawsze są odgraniczone od obszarów niezmienionych zapalnie.
Jakie mogą być postacie egzemy, czyli zapalenia skóry?
Wyróżniamy kilka postaci zapalenia skóry:
- Wyprysk atopowy, czyli Atopowe Zapalenie skóry (AZS, eczema atopica)
Osoby z atopowym zapaleniem skóry mają wrodzoną skłonność do alergii oraz nadmiernie suchej skóry, która nie stanowi wystarczającej bariery przed wnikaniem drażniących substancji ze środowiska. Ta postać zapalenia skóry najczęściej pojawia się u niemowląt, jednak większość chorych wyrasta z tej choroby około 12. roku życia. W przypadku AZS kluczowe znaczenie mają: karmienie piersią (radykalnie zmniejsza ryzyko pojawienia się wyprysku atopowego) oraz właściwa pielęgnacja skóry, czyli odpowiednie jej oczyszczania i nawilżanie.
Więcej na temat AZS: Atopowe zapalenie skóry w pigułce. Co warto wiedzieć o AZS?
Zobacz, jak wygląda wyprysk atopowy
- Kontaktowe zapalenie skóry spowodowane czynnikami drażniącymi
Ta postać egzemy charakteryzuje się obecnością rumienia, pęcherzyków i popękanej skóry. Czynnikami drażniącymi są zwykle detergenty, wybielacze, mydła. Osoby wrażliwe na te środki nie mogą pracować w niektórych zawodach, takich jak fryzjer, chemik.
Dowiedz się więcej: Wyprysk kontaktowy na skórze alergika. Jak rozpoznać i leczyć wyprysk?
Zobacz, jak wygląda zmiana związana w kontaktowych zapaleniem skóry
- Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry
Ta postać egzemy wymaga uprzedniego uczulenia się na konkretny alergen. Przy czym nawet bardzo rozcieńczony alergen może wywołać silną i długo utrzymującą się zmianę skórną. Wśród często spotykanych alerganów, prowadzących do alergicznego kontaktowego zapalanie skóry można wymienić:
- barwniki,
- nikiel (zawarty w guzikach lub zamkach błyskawicznych),
- chromiany (zawarte w spoidłach skórach),
- lanolina (zawarta w kosmetykach),
- żywice (zawarte w klejach),
- rośliny,
- antybiotyki stosowane miejscowo,
- leki antyseptyczne.
Wygląd zmiany skórnej zależy od miejsca kontaktowego. Jest ona odgraniczona od zdrowej skóry. W przypadku tej postaci egzemy możliwe jest przenoszenie się zmiany chorobowej na inne obszary skórne (poza pierwotne miejsce kontaktowe) - chodzi o tzw. mechanizm autouczulenia. Szczególnie wrażliwa na wystąpienie wymienionych zmian jest skóra cienka i wilgotna.
Polecamy: Objawy alergii na nikiel. Czy to koniec z metalową biżuterią?
Zobacz, jak wygląda egzema związana z alergicznym zapaleniem skóry
- Łojotokowe zapalenie skóry
Ta postać egzemy to łuszczący się krostkowy, czerwony i swędzący wykwit skórny, pojawiający się na skórze zawierającej dużo gruczołów łojowych, np. na twarzy, w zgięciach, stawach lub na skórze czaszki (łupież).
Dowiedz się więcej: Łojotokowe zapalenie skóry: problem estetyczny i psychiczny. Jak wyleczyć ŁZS?
Zobacz, jak wygląda łojotokowe zapalenie skóry
Oceń artykuł