Zamknij

Egzema - wyjątkowo dokuczliwa choroba skóry

15.03.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 23:12

Świąd skóry, zmiany skórne w postaci grudek lub pęcherzyków, łuszczenie skóry, ból - te objawy, są niezwykle dokuczliwe i powodują wielki dyskomfort u chorego z egzemą. Sprawdź, co to za choroba, jakie są jej objawy i jak wyglądają zmiany.

Jak wygląda egzema?
fot. Shutterstock

Co to jest egzema?

Pojęcia egzema często używa się zamiennie z zapaleniem skóry (dermatitis). Zasadniczo jest to stan zapalny wierzchnich warstw skórnych. Może mieć on charakter ostry lub przewlekły, a jego przyczyny mogą być alergiczne (egzogenne) lub niealergiczne (endogenne). Te ostatnie mogą być wynikiem słabszej pracy układu odpornościowego lub mieć genetyczne podłoże. Szacuje się, że egzema pojawia się u 10% populacji ludzkiej. Nie jest to choroba zakaźna, więc nie można się nią zarazić.

Objawy egzemy - co świadczy o zapaleniu skóry?

Objawy egzemy mogą przybierać bardzo różne formy, w zależności od wywołujących ją czynników. Zwykle zaczyna się od obrzęku skóry, zaczerwieniania. Potem mogą pojawić się zmiany w formie grudek lub pęcherzyków, z których po pęknięciu może sączyć się płyn. Charakterystyczne dla egzemy są również rumieniowe plamy z tendencją do złuszczania, liszajowacenia. Zmiany skórne mogą być rozległe, bolesne i wywołujące u chorego ogromny dyskomfort (także ze względu na wygląd zmian).

Objawy towarzyszące egzemie (zapaleniu skóry - przyp. redakcja) to świąd i wtórne infekcje skóry. Wynika to z faktu, że skóra z egzemą jest sucha, swędząca. To sprawia, że chory zaczyna się drapać i w ten sposób powstają uszkodzenia (tzw. przeczosy) i może dojść do zakażenia bakteryjnego.

Sprawdź także: Co Twoje ciało chce Ci powiedzieć? Trądzik, wzdęcia i problemy z oczami to ważne sygnały

Egzema - gdzie najczęściej pojawiają się zmiany?

Charakterystyczne dla egzemy zmiany skórne (grudki, rumień, pęcherzyki) mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, choć najczęściej widać je na policzkach, czole, skórze twarzy, a u nastolatków i dorosłych w okolicach łokci i kolan, na karku, szyi, stopach i dłoniach. Zmiany te mogą się zlewać ze sobą, ale zawsze są odgraniczone od obszarów niezmienionych zapalnie.

Ważne

Jeśli zaobserwujesz u siebie lub u dziecka zmiany na skórze, które mogą sugerować egzemę, koniecznie skonsultuj się z lekarzem dermatologiem lub alergologiem. Samodzielne próby łagodzenia zmian, tzw. domowymi sposobami, mogą pogłębić dolegliwości i nasilić zmiany zapalne skóry.

Jakie mogą być postacie egzemy, czyli zapalenia skóry?

Wyróżniamy kilka postaci zapalenia skóry:

 • Wyprysk atopowy, czyli Atopowe Zapalenie skóry (AZS, eczema atopica)

Osoby z atopowym zapaleniem skóry mają wrodzoną skłonność do alergii oraz nadmiernie suchej skóry, która nie stanowi wystarczającej bariery przed wnikaniem drażniących substancji ze środowiska. Ta postać zapalenia skóry najczęściej pojawia się u niemowląt, jednak większość chorych wyrasta z tej choroby około 12. roku życia. W przypadku AZS kluczowe znaczenie mają: karmienie piersią (radykalnie zmniejsza ryzyko pojawienia się wyprysku atopowego) oraz właściwa pielęgnacja skóry, czyli odpowiednie jej oczyszczania i nawilżanie.

Więcej na temat AZS: Atopowe zapalenie skóry w pigułce. Co warto wiedzieć o AZS?

Zobacz, jak wygląda wyprysk atopowy

shutterstock_1248675106_atopowe-zapalenie-skory
fot.
 • Kontaktowe zapalenie skóry spowodowane czynnikami drażniącymi

Ta postać egzemy charakteryzuje się obecnością rumienia, pęcherzyków i popękanej skóry. Czynnikami drażniącymi są zwykle detergenty, wybielacze, mydła. Osoby wrażliwe na te środki nie mogą pracować w niektórych zawodach, takich jak fryzjer, chemik.

Dowiedz się więcej: Wyprysk kontaktowy na skórze alergika. Jak rozpoznać i leczyć wyprysk?

Zobacz, jak wygląda zmiana związana w kontaktowych zapaleniem skóry

shutterstock_580580365_kontaktowe-zapalenie-skory-egzema
fot.
 • Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry

Ta postać egzemy wymaga uprzedniego uczulenia się na konkretny alergen. Przy czym nawet bardzo rozcieńczony alergen może wywołać silną i długo utrzymującą się zmianę skórną. Wśród często spotykanych alerganów, prowadzących do alergicznego kontaktowego zapalanie skóry można wymienić:

 • barwniki,
 • nikiel (zawarty w guzikach lub zamkach błyskawicznych),
 • chromiany (zawarte w spoidłach skórach),
 • lanolina (zawarta w kosmetykach),
 • żywice (zawarte w klejach),
 • rośliny,
 • antybiotyki stosowane miejscowo,
 • leki antyseptyczne.

Wygląd zmiany skórnej zależy od miejsca kontaktowego. Jest ona odgraniczona od zdrowej skóry. W przypadku tej postaci egzemy możliwe jest przenoszenie się zmiany chorobowej na inne obszary skórne (poza pierwotne miejsce kontaktowe) - chodzi o tzw. mechanizm autouczulenia. Szczególnie wrażliwa na wystąpienie wymienionych zmian jest skóra cienka i wilgotna.

Polecamy: Objawy alergii na nikiel. Czy to koniec z metalową biżuterią?

Zobacz, jak wygląda egzema związana z alergicznym zapaleniem skóry

shutterstock_603023855_uczulenia-na-nikiel-egzema
fot.
 • Łojotokowe zapalenie skóry

Ta postać egzemy to łuszczący się krostkowy, czerwony i swędzący wykwit skórny, pojawiający się na skórze zawierającej dużo gruczołów łojowych, np. na twarzy, w zgięciach, stawach lub na skórze czaszki (łupież).

Dowiedz się więcej: Łojotokowe zapalenie skóry: problem estetyczny i psychiczny. Jak wyleczyć ŁZS?

Zobacz, jak wygląda łojotokowe zapalenie skóry

lojotokowe zapalenie skory_egzema
fot.