Zamknij

8 rzeczy, których nie wolno robić z trądzikiem. Lekarze ostrzegają

19.06.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 22:58

Zaskakująca jest masowość trądziku dorosłych: cierpi na niego 51% kobiet w wieku 20-29 lat i aż 33% między 30. a 39. rokiem życia. Trądzik dorosły jest często bagatelizowany. Sięgamy po domowe sposoby, zamiast udać się po profesjonalną pomoc do dermatologa. Samodzielne wyciskanie jest fatalne w skutkach.

Czosnek na pryszczy - czy dobry?
fot. Shutterstock

Trądzik, oprócz śladów na skórze, pozostawia nieodwracalne ślady w psychice, upośledza samoocenę i rzutuje na kontakty w szkole, w pracy, jak również na związki damsko-męskie. Z czasem trądzik młodzieńczy może przekształcić się w trądzik późny, po 25. roku życia, czyli taki, który nigdy się nie skończył lub zaczął bardzo późno.

1. Nie dotykaj, nie wyciskaj
Pierwsze, co robimy z wypryskami, to je wyciskamy. Zanim pójdziemy do dermatologa, rozprawiamy się z nimi sami. Wyciskamy, dotykamy i roznosimy po całej twarzy. Tymczasem podstawowa zasada w walce z trądzikiem brzmi: nie dotykaj! Każdy tego typu uraz może spowodować powstanie blizn. Wyciskając, wprowadzamy bakterie, które mamy na dłoniach, a to grozi przedostaniem się do głębszych warstw.

2. Nie spodziewaj się cudów po olejkach eterycznych
Olejki eteryczne, znane są z właściwości leczniczych, ale nie są najlepszym rozwiązaniem na wypryski. Mogą zatykać pory i pogarszać stan skóry. Zdarza się, że powodują reakcje alergiczne. Nawet popularny olejek z drzewa herbacianego może podrażniać skórę.

3. Pasta do zębów wyrządzi więcej szkody niż pożytku
Popularną metodą do walki z trądzikiem jest nakładanie pasty do zębów i pozostawienie jej na noc. Dermatolog Susan Bard twierdzi, że stosowanie pasty do zębów na wypryski może pogorszyć sytuację, ogranicza dostęp tlenu, często powoduje podrażnienia lub tzw. kontaktowe zapalenie skóry. Bard zaleca stosowanie środków dostępnych bez recepty, ale w niedużych ilościach i nie więcej niż raz lub dwa razy na dobę. „Nadmiar może pogarszać stan skóry, co ostatecznie tylko wydłuża czas gojenia” – dodała.

4. Soda oczyszczona może wyrządzić szkody
Soda oczyszczona może powodować jeszcze większy stan zapalny.

5. Olej kokosowy zatyka pory
Olej kokosowy, został wypromowany w sieci jako produkt do pielęgnacji skóry ciała, twarzy i włosów: „zrób to sam”. Mariana Atanasovski, dermatolog z Michigan, jest innego zdania. „Może zatykać pory, jeśli masz skórę trądzikową”.

6. Produkty na bazie alkoholu niszczą skórę
Chociaż mamy w sobie pokusę użyć super mocnego produktu, aby szybko usunąć pryszczy, warto się powstrzymać. Otóż wszystko, co jest na bazie alkoholu, tylko bardziej podrażni twoją skórę. Gdy produkty te są pozostawione na dłuższy czas – na przykład na całą noc – mogą spowodować oparzenie chemiczne, które może prowadzić do martwicy lub śmierci górnej warstwy skóry.

7. Ocet jabłkowy jest zbyt ostry dla skóry
Ocet jabłkowy to zbyt ostry produkt dla skóry, ekstremalnie ją wysusza, może powodować wysypkę lub poparzenia.

8. Czosnek podrażnia skórę
W domowych sposobach sięgamy najczęściej po czosnek, cytrynę, cynamon. Rzeczywiście mają działanie przeciwzapalne, ale dla skóry są drażniące, mogą powodować ciężkie zapalenie, zaczerwienienie, powstawanie pęcherzy na skórze, a nawet tymczasowe lub trwałe przebarwienia.

Nawet jeśli wygodniej ci jest coś złapać ze swojego domu, gdy rozwija się trądzik, warto wybrać się do lekarza, jeśli chodzi o skórę. W leczeniu pomocny jest kwas salicylowy. Jest beta-hydroksykwasem, który wchłania się w gruczoły łojowe i zmniejsza wydzielanie.

Źródło: businessinsider.com