Zamknij

Czy tatuaż latem jest bezpieczny?

14.06.2019
Aktualizacja: 05.11.2020 17:12
Świeży tatuaż a słońce
fot. Shutterstock

Jak słońce ma się do tatuaży? Czy warto tatuować się w wakacje? Czy chorzy na atopowe zapalenie skóry powinny decydować się na ten zabieg? O pielęgnacji tatuaży latem rozmawialiśmy z lek. Beatą Kosiorek – dermatologiem, członkinią Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Tatuaż a zabieg latem

Tatuaż latem wymaga od nas więcej uwagi, niż w inne pory roku. Przede wszystkim gojenie się tatuaży jest wówczas zdecydowanie bardziej skomplikowane niż zimą, jesienią czy wiosną. Przeciętnie trwa to od 2 tygodni do 1 miesiąca, ale nawet po upłynięciu tego czasu nie należy wystawiać skóry z tatuażem na słońce. Na co jeszcze należy zwrócić szczególną uwagę? 

– Z lekarskiego punktu widzenia, robienie tatuaży latem teoretycznie jest bezpieczne, o ile osoba wykonująca taki zabieg będzie przestrzegała pewnych zasad. Świeży tatuaż goi się, potrzebne są wtedy opatrunki, dezynfekcja, natłuszczanie w fazie strupków. W fazie gojenia nie należy wystawiać tatuażu na słońce, bo grożą powikłania świeżo uszkodzonej skóry. Nie należy też moczyć go w zbiornikach wodny i muszą być robione opatrunki – podkreśla lek. Beata Kosiorek-Nalewajek, dermatolog  Centrum Medycznego Babka Medica oraz Instytut Yonelle, specjalista w znanylekarz.pl.

Co w wypadku, gdy osoba cierpi na atopowe zapalenie skóry? „W takich wypadkach jest jeszcze inne zagrożenie. U atopików może pojawić się alergia na składniki tuszu. Przebieg gojenia jest bardziej skomplikowany, może dojść do reakcji alergicznych, zaczerwienienia, obrzęku, świądu skóry, a to wymaga zupełnie innego leczenia dermatologicznego. Jak mamy stan zapalny, nie wychodzimy z nim na słońce” – podkreśla w rozmowie z Radiem Zet Beata Kosiorek-Nalewajek. „Zaleca się Bepanthen w maści, aby strupki ładnie odpadały. Wszystko zależy od rodzaju skóry. Jak ktoś ma tendencje to tego, że rany ciężko się goją, w ogóle nie powinien decydować się na  tatuaż latem” – dodaje specjalistka.

Świeży tatuaż – pielęgnacja latem

Opatrunki gazą – należy zrobić opatrunek gazą, a następnie owinąć bandażem dzianym albo opaską podtrzymującą. Należy to robić bez względu na porę roku. Opatrunki należy jak najczęściej zmieniać. W miejscach, w których jest mniejsze niebezpieczeństwo podrażnienia skóry, nie potrzebujemy ich nosić, np.: w domu. Z tatuażem jest podobnie jak z raną: im więcej ma kontaktu z powietrzem, tym szybciej się goi.

Mycie tatuażu. Latem pocimy się intensywnie, więc myjemy częściej, najlepiej delikatnym mydłem dziecięcym (im mniej dodatków, tym lepiej). Wszelkie peelingi są zakazane, do momentu, aż skóra będzie całkowicie wygojona.

Smaruj tatuaż. Skóra musi być nawilżona, do tego wybierz neutralne kremy dziecięce. Wszelkie oleje, balsamy nie są wskazane do pielęgnacji świeżego tatuażu.

Zrezygnuj z opalania. To tak jakby ze świeżym oparzeniem wyjść na słońce. W skrajnych przypadkach, jeśli podczas wakacji nie jesteś w stanie zrezygnować ze słońca, bo przebywasz na wakacjach, użyj filtru SPF 50. Zapomnij też o solarium!

Zrezygnuj z kąpieli. Z tatuażem nie kąp się w jeziorze, basenie, morzu, ani w innych zbiornikach wodnych. Wchodząc do wody, nie jesteśmy w stanie uchronić się przed wchłanianiem się w wodzie drobnoustrojów, które mogą wywołać choroby.

Tatuażu nie susz suszarką do rąk. Elektryczne suszarki, które często spotykamy w publicznych toaletach, roznoszą liczne bakterie. Zalecane jest wycieranie tatuażu ręcznikiem papierowym.

Noś przewiewne ubrania. Aby świeża rana była chroniona przed słońcem i jednocześnie mogła „oddychać” w trakcie upalnych dni, zasłaniaj ją ubraniem wykonanym z lekkich, przewiewnych materiałów: lnu, bawełny czy wiskozy. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy nie zawierają one domieszki elastanu lub włókien sztucznych;