Zamknij

Choroba (syndrom) Morgellonów: poważna choroba, czy internetowy mit?

17.06.2021
Aktualizacja: 24.07.2021 10:27
Choroba Morgellonów - świąd skóry
fot. Shutterstock

Choroba Morgellonów, zwana morgellonką, to choroba niezwykle tajemnicza. Wielu lekarzy nie wierzy w jej istnienie, inni twierdzą, że faktycznie taki stan chorobowy może występować, ale jest to problem nie do końca zbadany i nie ma na ten temat wiarygodnych danych. Czym jest choroba (syndrom) Morgellonów i co warto o niej wiedzieć?

 1. Choroba (syndrom) Morgellonów - historia
 2. Choroba (syndrom) Morgellonów - objawy
 3. Choroba (syndrom) Morgellonów - przyczyny

Choroba (syndrom) Morgellonów to niepotwierdzone dotąd schorzenie, które ma objawiać się swędzeniem skóry, jej uszkodzeniem, uczuciem pełzania pasożytów pod skórą. 

Choroba (syndrom) Morgellonów - historia

Pierwsze doniesienia o chorobie Morgellonów pochodzą z XVII wieku. Nazwy ''Morgellons disease'' użył po raz pierwszy brytyjski lekarz sir Thomas Browne w 1672 roku. Opisał on nietypowe owłosienie występujące na skórze badanych przez niego dzieci. Ponieważ wszyscy pacjenci pochodzili z rodziny o nazwisku Morgellon, Browne nadał chorobie nazwe pochodzącą od tego nazwiska.

Nieco później, bo w roku 1682 dr Michel Ettmuller po obserwacjach mikroskopowych opisał i narysował obiekty, które przypominają wyglądem włókna wydobywane ze skóry osób cierpiących na schorzenie zwane chorobą Morgellonów.

W roku 2001 nazwa Morgellons została wykorzystana przez Mary Leitao, biolożkę pracującą w szpitalu w Bostonie, która zaobserwowała u swojego dwuletniego syna dziwne objawy. Kobieta nie mogła znaleźć lekarza, który postawiłby odpowiednią diagnozę, odnalazła jednak w internecie opisy podobnych objawów i nazwała chorobę syna ''chorobą Morgellonów''. Leitao założyła fundację i zaczęła zbierać zgłoszenia od ludzi z objawami podobnymi do tych występujących u jej syna - do tej pory zarejestrowano kilkanaście tysięcy osób.

Choroba (syndrom) Morgellonów - objawy

Objawy morgellonki to przede wszystkim:

 • Włókna wydobywające się ze skóry - czerwone, białe, czarne i niebieskie. Włókna są niewielkie i można je oglądać wyłącznie przy
 • pomocy mikroskopu, wykazują one fluorescencję po naświetleniu światłem UV.
 • Uczucie przemieszczania się/poruszania się czegoś pod skórą, na skórze. Może temu towarzyszyć kłucie lub uczucie gryzienia.
 • Uszkodzenia skóry nieznanego pochodzenia.
 • Ciągłe uczucie swędzenia skóry.
 • Suchość skóry i ból podczas dotyku.
 • Bóle mięśniowo-kostne, bóle głowy i kręgosłupa.
 • Zaburzenia emocjonalne podobne do objawów choroby dwubiegunowej i przerywane stany obsesyjne.

Choroba (syndrom) Morgellonów - przyczyny

Ze względu na małą liczbę potwierdzonych doniesień na temat choroby Morgellonów, i niewielką ilość przeprowadzonych badań nie
można jednoznacznie zdefiniować przyczyn choroby Morgellonów.

Istniejące publikacje wskazują na możliwy udział boreliozy w generowaniu objawów. Inne źródła łączą chorobę Morgellonów z powszechnie występującymi w środowisku bakteriami z rodzaju Agrobacterium.

W roku 2012 CDC, czyli Amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom opublikowało raport końcowy z badań mających na celu wyjaśnienie przyczyn narastającej liczby zgłoszeń od osób dotkniętych ''niewyjaśnioną dermopatią'', jak określono morgellonkę. Badania prowadzono Kalifornii w latach 2006–2008, przebadano ponad stu pacjentów i nie ustalono żadnych czynników mogących powodować opisywane objawy. Większość pobranych włókien zbudowana była z celulozy, nie potwierdzono również obecności żadnych pasożytów. 

Źródło: ''CHOROBA MORGELLONÓW – EPIDEMIA Z INTERNETU'' autorstka Łukasza Skrzypczaka i Anny Słodkowicz-Kowalskiej z Katedry i Zakładu Biologii i Parazytologii Lekarskiej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu