Zamknij

Cellulitis, czyli zapalenie tkanki łącznej: jak rozpoznać?

24.06.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 22:52

Cellulitis nie jest tym samym, co cellulit. To znacznie poważniejsza choroba tkanki łącznej, która objawia się zaczerwienieni, obrzękiem i bólem kończyn lub innych części ciała objętych zapaleniem. Choroba ta rozwija się na skutek zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego. Dowiedz się, jak rozpoznać cellulitis i jak leczyć chorobę. 

Cellulitis na nodze
fot. commons.wikimedia.org

Cellulitis bywa mylony z cellulitem, choć te dwa schorzenia nie mają ze sobą nic wspólnego. Cellulitis to zapalenie tkanki łącznej powodowane głównie przez bakterie. Na rozwój cellulitisu narażone są osoby otyłe, chorujące na choroby skóry, ze źle kontrolowaną cukrzycą, nieleczoną grzybicą stóp lub grzybiczym zakażeniem paznokci.

Nieleczone choroby skóry, rany, źle gojące się tatuaże, piercing i wszelkie uszkodzenia naskórka znacznie zwiększają ryzyko zakażenia i rozwoju cellulitisu. Choroba ta może nawracać. Osoby, które w przeszłości chorowały na zapalenie tkanki łącznej, są znacznie bardziej narażone na ponowne zachorowanie, niż osoby, które wcześniej nie chorowały.

Cellulitis: przyczyny

Główną przyczyną rozwoju zapalenia tkanki łącznej, czyli cellulitisu, jest infekcja bakteryjna wywoływana przez szczepy bakterii gronkowców i paciorkowców. Rzadziej zapalenie powodowane jest infekcją grzybiczą.

Zapalenie tkanki łącznej rozwija się w momencie, gdy bakterie lub grzyby przedostaną się przez uszkodzoną skórę: ranę ciętą, oparzenie, ukąszenie, a nawet uszkodzoną skórę w wyniku egzemy, czy infekcji grzybiczych stóp lub paznokci. 

Cellulitis: objawy

Objawem cellulitisu jest silne zaczerwienienie skóry: skóra różowa, czerwona, a nawet purpurowa. Zaczerwienieniu towarzyszy ból i uczucie pieczenia i gorąca, obrzęk skóry. Na początku mogą również występować bóle głowy, nudności i gorączka.

Infekcja zazwyczaj obejmuje nogi, ale może pojawić się w dowolnym miejscu. Zapalenie tkanki łącznej nieleczone może się rozwijać i sięgać głębiej, nawet do węzłów limfatycznych.

Ważne

Cellulit i cellulitis: czym się różnią?

Cellulit i cellulitis nie są tym samym. Cellulitis to zapalenie skóry i tkanki podskórnej, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Natomiast cellulit to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, które występuje razem z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej. Efektem jest nierówna, pofałdowana powierzchnia ciała (skórka pomarańczowa).

Cellulitis: leczenie

Podstawą leczenia cellulitisu jest przyjmowanie antybiotyków doustnie oraz w formie zastrzyków. 

Chorzy na zapalenie tkanki łącznej mogą podejmować niektóre czynności, by przyspieszyć powrót do zdrowia. Podczas leczenia cellulitisu polec się spożywanie dużej ilości płynów, by uniknąć odwodnienia. Jeśli zapalenie objęło nogę lub rękę, zaleca się utrzymywanie zajętej kończyny w górze (tzw. elewacja), co łagodzi dyskomfort i zmniejsza obrzęk.

Warto wiedzieć

Jak zapobiegać cellulitisowi?

Zapobieganie rozwojowi zapalenia tkanki łącznej oraz nawrotom choroby obejmuje przede wszystkim dbałość o higienę, przestrzeganie zasad leczenia (jeśli występują choroby), odpowiednie odkażanie i zaopatrywanie ran, zadrapań, oparzeń, odpowiednie nawilżanie skóry, leczenie grzybiczych infekcji rąk lub stóp. Osoby, które cierpią na nawracające zapalenie tkanki łącznej, mogą otrzymać zalecenie długoterminowej terapii antybiotykowej, aby uniknąć kolejnej infekcji.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.