Zamknij

Białe pasmo lub kępkę włosów nad czołem mogą mieć już dzieci. Czym jest polioza?

06.10.2022
Aktualizacja: 06.10.2022 15:25

Polioza to przypadłość, która dotyka już dzieci, ale może się też pojawić u dorosłych. Odbarwione, białe albo siwe, pasmo lub kępka włosów zwykle pojawia się nad czołem, ale może tez dotyczyć innych owłosionych miejsc na skórze, np. rzęs. Co jest tego przyczyną?

Polioza, czyli białe pasmo we włosach
fot. Schutterstock
  1. Co to jest polioza?
  2. Jakie są objawy poliozy?
  3. Czy polioza jest niebezpieczna?

Poliozy (poliosis, poliosis circumscripta) nie należy mylić z polio (poliomyelitis), czyli chorobą Heinego-Medina. Przyczyną poliozy, która objawia się siwymi kępkami włosów, zwykle nad czołem, jest niedobór melaniny, czyli pigmentu w mieszkach włosowych. Siwe kępki mogą się jednak pojawić nie tylko między włosami na głowie, ale także na brwiach, rzęsach lub jakimkolwiek innym owłosionym obszarze ciała. Choć sam brak barwnika nie jest niebezpieczny, to może się wiązać z innymi problemami zdrowotnymi, a niektóre z nich nie są błahe.

Co to jest polioza?

Polioza to rzadkie zaburzenie, które polega na ubytku melaniny, czyli barwnika odpowiadającego m.in. za kolor włosów czy skóry. Zmniejszenie lub brak melaniny dotyczy cebulek mieszków włosowych dotkniętych chorobą, ale melanocyty skóry zwykle choroba nie dotyczy. Polioza może pojawić się w każdym wieku, ale też występować u dzieci już od urodzenia. Zmiany koloru włosów mogą być pojedyncze, punktowe, rzadko są rozsiane w wielu miejscach. Włosy dotknięte poliozą są jasne, odbarwione i przypominają siwiznę, wyraźnie odróżniając się od reszty.

Jakie są objawy poliozy?

Podstawowym objawem poliozy są białe, siwe pasma lub kępki włosów, wyrastające w skupiskach na niektórych obszarach głowy i ciała. Najczęstszym miejscem, bardzo charakterystycznym dla tej przypadłości, jest linia włosów tuż nad czołem. Jednak polioza nie dotyczy tylko włosów na głowie. Choroba może zająć także brwi, rzęsy lub inne owłosione części ciała.

Naukowcy nie wiedzą do końca, jakie są przyczyny i jaki jest mechanizm powstawania poliozy, ale powiązano z nią różne choroby, często poważne. Wiadomo również, że w przypadłości tej mogą odgrywać dużą rolę czynniki genetyczne – często mają ją i rodzice, i dzieci.

Czy polioza jest niebezpieczna?

Sam brak barwnika w części włosów nie jest niebezpieczny, ale często zdarza się, że polioza pojawia się wraz z wieloma poważnymi chorobami. Przyczyną poliozy mogą być choroby autoimmunologiczne, mechaniczne uszkodzenia mieszków włosowych albo genetyka. Polioza może towarzyszyć takim chorobom, jak:

  • stwardnienie guzowate
  • zespół Waardenburga typu II
  • bielactwo
  • łysienie plackowate
  • choroba Vogta-Koyanagiego-Harady
  • zespół Alezzandriniego
  • nowotwory.

Nie jest znane skuteczne leczenie poliozy. Nie ma też możliwości, by włosy nabrały naturalnego koloru, ale można je farbować. Większość chorych traktuje jednak białe pasmo włosów jako charakterystyczną cechę urody i nie stara się jej maskować.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: Dzienniknaukowy.pl / WebMD.com