Zamknij

Aplikowanie perfum na ciało nie jest bezpieczne. Dermatolożka wyjaśnia

10.10.2022
Aktualizacja: 11.10.2022 08:16

Na skórze niektórych osób po użyciu perfuma pojawiają się nieestetyczne przebarwienia. Dermatolożka dr Agnieszka Bliżanowska tłumaczy, co jest tego przyczyną i radzi, by perfum nie aplikować na skórę. Są lepsze miejsca.

Perfumy nie na ciało. A gdzie?
fot. Schutterstock

Miejsca, które najczęściej spryskuje się perfumami, to nadgarstki, szyja, miejsca za uszami. Dr Agnieszka Bliżanowska, dermatolożka, członkini Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz lekarka medycyny estetycznej uważa jednak, że perfum nie należy aplikować na ciało. W na swoim profilu na Tik Toku opublikowała filmik, w którym dzieli się informacjami nt. tego, na co najlepiej jest używać perfum, żeby było bezpiecznie dla skóry.

Co spryskiwać perfumami, a czego lepiej nie?

Dr Bliżanowska twierdzi, że nigdy nie aplikuje perfum na ciało, na skórę na szyi.

– Tylko na włosy, tylko na ubranie. Jeśli popryskamy się perfumami w tej okolicy, możemy spowodować chorobę, która się nazywa poikilodermia civetta – mówi dermatolożka. Wyjaśnia też, że są to trudne do usunięcia, brzydkie, czerwone lub brązowe przebarwienia.

Skąd przebarwienia? Dr Bliżanowska wyjaśnia, że „niektóre składniki perfum mają działanie fotouczulające”, choć, oczywiście nie każdy ma objawy alergii po użyciu perfum. Często są to olejki eteryczne. Nie ma też znaczenia, czy są to drogie, czy tanie perfumy.

Dermatolożka wyjaśnia też, jak można usunąć przebarwienia powstałe po użyciu perfum: „Z wieloletniego doświadczenia – najlepiej laser. I prewencja SPF i ZERO perfum na wystawione na słońce partie ciała” – napisała w komentarzu, odpowiadając na pytanie internautki.

Co to jest poikiloderma civetta?

Poikilodermia (poikiloderma civetta) czy też siateczkowa pigmentacja skóry to zmiana barwnikowa, która może być nabyta lub wrodzona. Nie jest groźna dla zdrowia, ale jest widocznym defektem estetycznym. To schorzenie dotyczące głównie kobiet, które objawia się widocznym i bardzo intensywnym rumieniem, zazwyczaj występującym w okolicach dekoltu. Objawem towarzyszącym może być podrażnienie mieszków włosowych występujących na skórze. Oprócz rumienia w przebiegu poikilodermii pojawiają się też przebarwieniach widoczne na bocznych obszarach szyi i twarzy, w tych rejonach naczynia krwionośne mogą się też rozszerzać. Powodem wystąpienia poikilodermii może być też atopia.

Główną przyczyną powstawania poikilodermii jest nadmierna ekspozycja skóry na działanie promieni słonecznych, która łączy się z fotouczuleniem. Może być też efektem reakcji organizmu na niektóre kosmetyki lub leki, w tym tabletki hormonalne.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Wirtualna Polska Kobieta / TikTok: @dr_bli_wyjasnia / Vesuna.pl