Zamknij

Otyłość prowadzi do cukrzycy typu 2. Nie ignoruj jej objawów

30.11.2022
Aktualizacja: 30.11.2022 16:08

Po pandemii wzrosła, w porównaniu z poprzednimi latami, liczba osób chorych na cukrzycę typu 2. Zdaniem eksperta, proc. Leszka Czupryniaka, przyczyną jest zmiana nawyków – przede wszystkim zmniejszenie aktywności fizycznej i nadmierne tycie.

Otyłość może prowadzić co cukrzycy
fot. Shutterstock
 1. Cukrzyca – kiedy się ją rozpoznaje?
 2. Objawy cukrzycy – nie wolno ich ignorować
 3. Cukrzyca – jakie badania trzeba wykonać?
 4. Nieleczona cukrzyca – jakie mogą być konsekwencje?
 5. Powikłania cukrzycy – jak im zapobiec?
 6. Cukrzyca – leczenie

– W czasie pandemii nabraliśmy bardzo niekorzystnych nawyków. Wylądowaliśmy w domu na pracy zdalnej, u wielu z nas zmniejszyła się aktywność fizyczna, wiele osób przytyło. A kiedy się tyje, to jest duża szansa rozwoju cukrzycy typu 2 – tłumaczy prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W Polsce, według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, liczba osób leczonych z powodu cukrzycy i realizujących recepty wynosi ponad 2,5 mln. Około 200 tys. chorych na cukrzycę nie wymaga leczenia farmakologicznego, ale aż 500 tys. choruje, ale nie wie o tym. I właśnie o tę ostatnią grupę najbardziej niepokoją się lekarze.

Cukrzyca – kiedy się ją rozpoznaje?

Cukrzycę rozpoznaje się, gdy stężenie glukozy we krwi (pobieranej na czczo) wyniesie 126 mg/dl lub więcej. Taki poziom glukozy najczęściej nie daje żadnych objawów. Pojawiają się one wraz z rozwojem choroby.

Objawy cukrzycy – nie wolno ich ignorować

Wiele osób chorych na cukrzycę ignoruje objawy, które pojawiają się wraz z rozwojem choroby, lub nie kojarzy ich z chorobą.

O jakich objawach cukrzycy mowa? Trzy najważniejsze to:

Gdy chory nadal będzie ignorował objawy choroby, poziom cukru w jego krwi będzie rósł i uszkadzał naczynia krwionośne.

Cukrzyca – jakie badania trzeba wykonać?

Jedyny sposób na rozpoznanie cukrzycy to wykonanie badań kontrolnych. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca, żeby po 45. roku życia każdy człowiek raz na trzy lata zmierzył cukier na czczo. A jeżeli osoba jest w grupie ryzyka, to wówczas powinna badać cukier raz w roku.

Do grupy ryzyka należą osoby:

 • osoby otyłe lub z nadwagą,
 • prowadzące siedzący tryb życia,
 • których rodzice lub rodzeństwo choruje na cukrzycę,
 • kobiety z zespołem policystycznych jajników,
 • chorujące na choroby układu krążenia,
 • chorujące na nadciśnienie tętnicze,
 • mające zaburzenia lipidowe.

Nieleczona cukrzyca – jakie mogą być konsekwencje?

Cukrzyca to przewlekła hiperglikemia, czyli utrzymujący się przewlekle wysoki poziom cukru we krwi. Zbyt dużo glukozy we krwi przyczynia się do uszkodzenia wnętrza naczyń krwionośnych i uszkodzenie nerwów obwodowych.

– Glukoza po prostu wchodzi do tych komórek, one są zalewane energią, bo glukoza jest czystą energią, nie wiedzą, co z nią zrobić i są przez nią uszkadzane. Oznacza to, że możemy się spodziewać powikłań przewlekłych albo naczyniowych we wszystkich narządach, przede wszystkim w tych najbardziej kluczowych, czyli w sercu, nerkach, mózgu, ale także w oczach – tłumaczy prof. Leszek Czupryniak i dodaje: – Narządem, u którego najmniej widać powikłania cukrzycy, są płuca. Można się dopatrzeć pewnych subtelnych zmian, ale to klinicznie nie ma żadnego znaczenia. Przede wszystkim mówimy o chorobie naczyniowej mózgu, chorobie wieńcowej i chorobie tętnic obwodowych oraz uszkodzeniu nerwów obwodowych, zarówno takich, które odpowiadają za czucie i ruch, jak i takich, które są układem autonomicznym, czyli odpowiadają za funkcjonowanie naszego organizmu bez naszej świadomości.

Powikłania cukrzycy mogą być różne u różnych osób. U niektórych może dojść do uszkodzenia nerek, u innych oczu albo serca.

Powikłania cukrzycy – jak im zapobiec?

Aby zapobiec powikłaniem cukrzycy, trzeba dążyć do tego, aby stężenie cukru we krwi było jak najbliższe normy, co przy obecnych lekach jest możliwe, zwłaszcza jak się dobrze leczy cukrzycę od samego początku jej rozpoznania.

Cukrzyca – leczenie

– Od trzech lat, dzięki refundacji, którą wprowadziło Ministerstwo Zdrowia decyzją ministra Macieja Miłkowskiego, stosujemy coraz szerzej dwie grupy leków, które nie tylko zmniejszają cukier, ale mamy dowody, że zmniejszają ryzyko sercowo-naczyniowe, czyli powodują, że ludzie, którzy biorą te leki, mają mniej zawałów serca, udarów mózgu, zahamowaniu ulega także proces uszkadzania nerek – wyjaśnia prof. Leszek Czupryniak i dodaje: – Te dwie grupy leków to inhibitory SGLT2, inaczej zwane flozynami, podawane w tabletkach, albo analogi GLP-1, podawane raz w tygodniu podskórnie hormony przewodu pokarmowego. Analogi działają m.in. w ten sposób, że niejako „oszukują” organizm, że dostał pożywienie. Ludzie wtedy jedzą mniej i chudną, a przy okazji te leki mają jeszcze antymiażdżycowe działanie, chroniące układ krążenia i nerki. Flozyny z kolei odciążają układ krążenia, poprawiają wydolność mięśnia sercowego i hamują postęp przewlekłej choroby nerek.

Leki te nie tylko skutecznie obniżają cukier bez ryzyka niedocukrzeń, ale sprzyjają również utracie masy ciała nawet w znacznym stopniu (nawet kilkunastu kilogramów).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez Aleksandrę Kiełczykowska z PAP z prof. Leszkiem Czupryniakiem, kierownikiem Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.