Oceń
Posiłek spożyty późnym wieczorem może spowodować poranne wysokie stężenie poziomu glukozy we krwi. Jednak w przypadku zdiagnozowanej cukrzycy wieczorna przekąska może zapobiec porannej hiperglikemii. Dowiedz się, jak działa ten mechanizm.
Efekt odbicia — przyczyny
W nocy następuje naturalny spadek poziomu cukru we krwi. U osób chorujących na cukrzycę może dojść do hipoglikemii, czyli stanu, w którym poziom glukozy spada poniżej normy. Niedocukrzenie powoduje wzrost wydzielania hormonów, co z kolei przyczynia się do gwałtownego wyrzutu glukozy do krwi, powodując hiperglikemię. Jest to tzw. efekt odbicia, zjawisko Somogyi.
Inne przyczyny porannej hiperglikemii to m.in.:
- zły rodzaj insuliny, zbyt mała dawka lub nieodpowiedni sposób podania insuliny przed snem;
- podanie zbyt małej dawki insuliny przed ostatnim posiłkiem przed snem;
- zjawisko brzasku (związane przeważnie ze zwiększonym wydzielaniem hormonu wzrostu w godzinach nocnych).
Aby ustalić przyczyny powstawania porannej hiperglikemii, należy zbadać glikemię w nocy, w godzinach: 24.00, 2.00-3.00, 4.00-6.00.
Elementem profilaktyki wahań poziomu cukru w nocy jest spożywanie wysokobiałkowego posiłku o niskiej zawartości tłuszczu przed snem.
Zobacz także: Dieta w cukrzycy. Niektóre zalecenia Cię zaskoczą
Zdrowa przekąska przed snem
Eksperci z Amerykańskiego Stowarzyszenia Diabetyków (APA) zalecają spożywanie wysokobiałkowej przekąski przed snem, o niskiej zawartości węglowodanów i tłuszczu.
Najlepsze przekąski dla diabetyka przed snem, to m.in.:
- garść orzechów,
- jajko na twardo,
- warzywa nieskrobiowe (mini marchewki, pomidorki cherry, plasterki ogórka),
- słupki selera z hummusem,
- pieczona ciecierzyca,
- plasterki jabłka z masłem orzechowym,
- niesłodzony jogurt grecki.
Warto pamiętać, że hipoglikemia to bardzo niebezpieczny stan, który może prowadzić do śpiączki cukrzycowej. Z kolei hiperglikemia przyczynia się do rozwoju licznych powikłań, m.in. stopy cukrzycowej.
Źródło: medicalnewstoday.com, mp.pl
Oceń artykuł