Oceń
- Cukrzyca to podstępna choroba, można o niej nie wiedzieć
- Objawy wysokiego cukru widoczne w moczu
- Chorzy na cukrzycę a choroby nerek
- Jakie są inne objawy wysokiego poziomu cukru we krwi?
Cukrzyca typu 2 jest przewlekłą chorobą charakteryzującą się zbyt wysokim poziomem cukru we krwi. Poziom glukozy we krwi jest regulowany przez insulinę. Jeśli jest zbyt wysoki, w ciele występuje szereg objawów ostrzegawczych. Zmiany następują też w moczu.
Cukrzyca to podstępna choroba, można o niej nie wiedzieć
Niemal co 10. dorosły Polak nigdy nie wykonał testu na poziom glukozy we krwi – wykazało badanie opinii przeprowadzone przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą w 2017 roku. Z badań epidemiologicznych wynika, że na cukrzycę w Polsce cierpią już prawie 3 mln osób, ale około pół miliona z nich nie wie, że jest chora. Tymczasem nieleczona cukrzyca grozi poważnymi powikłaniami zdrowotnymi, może też być groźna dla życia. Wiele osób nadal nie ma świadomości na temat powikłań sercowo-naczyniowych cukrzycy, z których najgroźniejsze są zawał serca, choroba niedokrwienna serca czy udar mózgu. Cukrzyca powszechnie uważana jest za niegroźną chorobę, a wcale tak nie jest.
Test na poziom glukozy we krwi warto regularnie wykonywać przy okazji badań okresowych. Warto też czujnie obserwować sygnały płynące z ciała. Objawy wysokiego poziomu cukru we krwi, czyli cukrzycy, są często widoczne gołym okiem. Warto obserwować swój mocz.
Objawy wysokiego cukru widoczne w moczu
Wiadomo, że cukrzyca typu 2 ma wpływ na mocz chorej osoby. Zwiększona potrzeba siusiania jest jedną z bardziej charakterystycznych oznak wysokiego poziomu cukru we krwi, ale dobrym wskaźnikiem może być również kolor czy zapach moczu. Jakie zmiany w moczu powoduje wysoki poziom cukru we krwi? Może to być:
- mętny mocz
- słodszy lub owocowy zapach moczu
- spieniony mocz.
Chorzy na cukrzycę a choroby nerek
Choroby nerek są bardzo powszechne wśród osób z cukrzycą. Audyt przeprowadzony w Wielkiej Brytanii wykazał, że 64,8 proc. osób z cukrzycą typu 1 i 79,1 proc. osób z cukrzycą typu 2 miało co najmniej jeden symptom przewlekłej choroby nerek.
Wysoki poziom cukru we krwi może powodować obecność białka w moczu, co zmniejsza napięcie powierzchniowe i może sprawiać, że mocz się pieni. Hiperglikemia może również prowadzić do zaburzeń pracy nerek lub zwiększać ryzyko infekcji dróg moczowych – oba schorzenia mogą powodować, że mocz staje się mętny – a także uszkadzać naczynia krwionośne w nerkach, co prowadzi do ich nieprawidłowej pracy.
Co ważne, u wielu osób z cukrzycą rozwija się nadciśnienie, które również może uszkodzić nerki.
Jakie są inne objawy wysokiego poziomu cukru we krwi?
Poza objawami wysokiego cukru widocznymi w moczu, do jego symptomów zalicza się również:
- zwiększone pragnienie i suchość w ustach
- potrzebę częstego siusiania
- zmęczenie
- niewyraźne widzenie
- niezamierzoną utratę wagi
- nawracające infekcje (w tym pleśniawki, infekcje pęcherza moczowego i infekcje skóry)
- ból brzucha
- złe samopoczucie.
Jeśli wykryjesz u siebie powyższe objawy warto zgłosić się do lekarza i wykonać test na poziom glukozy we krwi. Cukrzyca to groźna choroba.
Źródło: Mp.pl / Express.co.uk / Diabdis.com
Oceń artykuł