Zamknij

Uwaga: nawracające infekcje intymne mogą być objawem cukrzycy

17.03.2022
Aktualizacja: 17.03.2022 16:10

Nawracające, trudne do wyleczenia infekcje intymne mogą być objawem cukrzycy. Jeśli zmagasz się z nawracającą grzybicą i mimo odpowiedniej higieny, ten przykry stan nawraca, koniecznie zbadaj poziom cukru we krwi. 

Infekcje intymne a cukrzyca
fot. Shutterstock
  1. Infekcje intymne mogą być objawem cukrzycy
  2. Badania wykrywające cukrzycę

Cukrzyca to choroba metaboliczna, która charakteryzuje się przewlekłą hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem glukozy we krwi. To choroba poważna, przewlekła, wpływająca na funkcjonowanie całego organizmu, zmuszająca do zmiany stylu życia. 

Aż 90 proc. zachorowań dotyczy cukrzycy typu 2 - choroby cywilizacyjnej, której można zapobiegać i którą można skutecznie leczyć, zwłaszcza gdy zostanie wykryta na wczesnym etapie rozwoju i nie zdąży wyrządzić w organizmie większych szkód.

Niewyrównana cukrzyca typu 2 (nieleczona lub nieodpowiednio leczona) jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udaru mózgu i amputacji kończyn dolnych. Chorobie tej towarzyszą też inne, przewlekłe dolegliwości, takie jak nadmierne pragnienie, częsty głód, zmęczenie, przyrost masy ciała, skłonność do zmian ropnych na skórze, złe gojenie się ran, świąd skóry, a także nawracające grzybice i infekcje intymne.

Infekcje intymne mogą być objawem cukrzycy

U osób z nieleczoną lub niewłaściwie leczoną cukrzycą dochodzi do zwiększenia stężenia glukozy we krwi, a także do wzrostu jej poziomu w różnych narządach, w tym w drogach rodnych kobiet, co sprzyja rozwojowi zakażeń grzybiczych

Nieleczona cukrzyca powoduje, że komórki nabłonka wyściełającego pochwę i srom są bardziej podatne na przyleganie i wzrost grzybów, najczęściej drożdżaków. Pod wpływem wysokiego poziomu cukru drożdżaki szybko się namnażają i wywołują infekcje intymne.

Jeśli poziom glukozy nie zostanie wyrównany, infekcje będą wciąż nawracać i będą wyjątkowo dokuczliwe.

Objawy infekcji intymnej wywołanej przez drożdżaki:

  • uporczywe swędzenie pochwy,
  • zaczerwienienie sromu i przedsionka pochwy,
  • bolesne oddawanie moczu,
  • bolesne stosunki,
  • pieczenie wokół odbytu,
  • upławy o białym zabarwieniu i konsystencji twarogu.

Badania wykrywające cukrzycę

Zmagasz się z nawracającymi infekcjami intymnymi? Zbadaj cukier, czyli poziom glukozy we krwi (na czczo). 

W diagnostyce cukrzycy typu 2 wykonuje się także doustny test tolerancji glukozy, a także test hemoglobiny glikowanej, który mierzy, ile glukozy znajduje się w czerwonych krwinkach oraz badanie moczu wykrywające poziom glukozy w moczu, oraz ketony, które pojawiają się w moczu jako produkt uboczny rozkładu kwasów tłuszczowych.

Skierowanie na badania może wystawić lekarz POZ.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: nfz-krakow.pl; lactovaginal.pl