Zamknij

Terapia cukrzycy bez leków? Przełomem w leczeniu mogą być ultradźwięki

11.04.2022 11:27

Na cukrzycę choruje coraz więcej osób na całym świecie. Tylko specjalistyczne leczenie chroni przed poważnymi powikłaniami, do jakich prowadzi choroba. Naukowcy odkryli, że w przyszłości leczenie cukrzycy będzie możliwe bez stosowania leków… Wszystko dzięki ultradźwiękom. Na czym miałaby polegać terapia?

Leczenie cukrzycy ultradźwiękami: przełomowe odkrycie
fot. Shutterstock

Cukrzyca to groźna i podstępna choroba. W większości przypadków rozwija się powoli, niszcząc przy tym wiele narządów wewnętrznych. Chorzy zwykle zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium schorzenia, gdy wystąpią zauważalne objawy, takie jak zmęczenie, osłabienie, wielomocz, senność, nadmierny apetyt. Najczęściej występującą formą cukrzycy jest cukrzyca typu 2, która rozwija się u osób po 40 roku życia. W leczeniu stosuje się doustne leki przeciwcukrzycowe. Niestety, cukrzycy nie da się wyleczyć, można tylko hamować jej rozwój. Zwykle po kilku latach przyjmowania leków niezbędne jest zastosowanie insuliny. W Polsce na cukrzycę cierpi ponad 2 miliony osób, z czego 25 procent o tym nie wie.

Naukowcy cały czas szukają metody, która pozwoli na bardziej efektywne leczenie cukrzycy. Przełomem może być odkrycie zespołu naukowców z Yale School of Medicine i innych instytucji naukowych z USA. Badacze opracowali metodę, która może powstrzymać, a nawet cofnąć cukrzycę typu 2. Jak to możliwe?

Ultradźwięki obniżą poziom glukozy

Amerykańscy specjaliści przeprowadzili badania, które wskazują, że stymulacja odpowiednich zakończeń nerwowych za pomocą ultradźwięków powoduje wzrost wrażliwości na insulinę i obniżenie poziomu glukozy. Naukowcy prowadzą już badania z udziałem ludzi.

– Choć dysponujemy różnymi lekami przeciwcukrzycowymi do leczenia zbyt wysokiego poziomu glukozy, cały czas szukamy nowych metod poprawy wrażliwości na insulinę u chorych –  mówi prof. Raimund Herzog, współautor badań.

Nowa metoda polega na pobudzaniu ultradźwiękami zakończeń nerwowych w wątrobie. Nerwy te oddziałują na mózg, wpływając na stężenie neuroprzekaźników regulujących metabolizm. Badacze zauważyli m.in. korzystne zmiany w wątrobie, trzustce, mięśniach, tkance tłuszczowej, nerkach i jelitach. To przełomowe dokonanie w dziedzinie medycyny bioelektronicznej, w której próbuje się leczyć chroniczne choroby z pomocą urządzeń wpływających na pracę układu nerwowego.

– Jeśli nasze, trwające już badania kliniczne potwierdzą obiecujące wyniki badań przedklinicznych opisanych w niniejszej pracy i ultradźwięki będzie można wykorzystać zarówno do obniżenia poziomu glukozy oraz insuliny, ultradźwiękowa neuromodulacja będzie ekscytującą, całkowicie nową opcją w leczeniu pacjentów – podkreśla prof. Raimund Herzog, współautor publikacji.

Źródło: PAP