Zamknij

To bardzo częsty objaw cukrzycy. Zauważysz go w toalecie

20.10.2022
Aktualizacja: 20.10.2022 16:00

Cukrzyca typu 2 często nie jest wykrywana przez długi czas i toczy się w ukryciu, bo jej objawy są na tyle mało charakterystyczne, że chorzy latami nie zdają sobie sprawy, że coś jest nie tak. Jeden z takich objawów może pojawić się podczas wizyt w toalecie.

Objawy cukrzycy widać w toalecie
fot. Schutterstock
  1. Który częsty objaw cukrzycy pojawia się w toalecie?
  2. Jakie są charakterystyczne objawy cukrzycy?

Wielu osób chorych na cukrzycę w Polsce wciąż nie wie, że ma tę chorobę. Wysoki poziom cukru we krwi może latami nie dawać na tyle zauważalnych objawów, żeby skłonić cukrzyka do wizyty u lekarza czy też wykonania badań. Sytuacja jest o tyle trudna, że nie ma dwóch osób, które doświadczałyby dokładnie takich samych objawów. Tymczasem cukrzyca to poważna choroba z ciężkimi powikłaniami. Wiedza o tym, czego szukać, może pomóc w jej rozpoznaniu. Jeden ze znaków ostrzegawczych pojawia się w toalecie.

Który częsty objaw cukrzycy pojawia się w toalecie?

Wielomocz (poliuria) jest jednym z najbardziej powszechnych objawów cukrzycy. Właśnie to, jak dużo siusiasz, może być sygnałem wskazującym na tę chorobę.

Wielomocz to oddawanie nadmiernej ilości moczu podczas jednej wizyty w toalecie. Może być objawem wielu chorób, w tym właśnie cukrzycy, czasami jedynym lub pierwszym wyraźnym. Istotą wielomoczu jest utrzymujące się, zwiększone wydalanie moczu, czyli ponad 2,5-3 litry na dobę, podczas gdy „normalna” dzienna ilość to 1-2 litry.

Podobnie jak inne objawy cukrzycy, wielomocz jest wywoływany przez zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Gdy poziom glukozy we krwi staje się zbyt wysoki, organizm próbuje usunąć ją z krwi przez nerki. Powoduje to, że również nerki filtrują więcej wody, a tym samym zwiększa się objętość moczu. Tak duża produkcja moczu może też być powodem, budzenia się w nocy na siusiu.

Wielomoczu nie należy mylić z częstomoczem – czym innym jest częsta potrzeba oddawania moczu przy zachowaniu jego właściwej objętości, a czym innym jest zwiększone wydalanie moczu.

Jeśli podejrzewasz u siebie wielomocz i nie jest on spowodowany zwiększonym przyjmowaniem płynów czy skutkiem ubocznym niektórych leków, warto skonsultować się z lekarzem i zrobić badania.

Jakie są charakterystyczne objawy cukrzycy?

Wielomocz jest jednym z najczęstszych objawów cukrzycy, ale nie jedynym. Do charakterystycznych objawów cukrzycy należą też:

  • uczucie silnego pragnienia
  • częstsze niż zwykle oddawanie moczu, także w nocy
  • uczucie dużego zmęczenia
  • utrata wagi i utrata masy mięśniowej
  • swędzenie wokół genitaliów lub częste infekcje intymne
  • skaleczenia lub rany, które wolno się goją
  • niewyraźne widzenie.

W przypadku takich objawów trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Trzeba też pamiętać, że o ile cukrzyca typu 1 może rozwijać się szybko (w ciągu tygodni lub nawet dni), osoby z cukrzycą typu 2 latami mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że są chorzy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródła: Mp.pl / Express.co.uk