Zamknij

Te indyjskie zioła hamują rozwój cukrzycy. Potwierdziły to nowe badania

13.06.2022 13:07
Ajurweda w leczeniu cukrzycy: nowe badanie
fot. Shutterstock

W leczeniu cukrzycy pomóc mogą naturalne zioła, które od lat stosują mieszkańcy Azji Południowej. Ich skuteczność potwierdziły najnowsze, obszerne badania. Jakie zioła są zbawienne dla cukrzyków?

Cukrzyca typu 2 to prawdziwa plaga w Europie i na zachodzie. Terapia cukrzycy opiera się nie tylko na przyjmowaniu leków, ale i ścisłym przestrzeganiu diety czy dbaniu o zdrowy tryb życia. Okazuje się, że z tą chorobą doskonale radzą sobie mieszkańcy Azji Południowej, którzy w leczeniu wykorzystują ajurwedę, czyli prastary system, którego główną ideą jest zachowanie równowagi między ciałem, duchem i umysłem.

Ajurweda: na czym polega?

Medycyna ajurwedyjska to jeden z najstarszych systemów leczniczych, który powstał niemal 5 tys. lat temu. Mówi o pięciu najważniejszych żywiołach i trzech dominujących doszach (czyli energetycznych sił natury). W zależności od dominującej doszy człowiek posiada konkretne cechy, słabości i talenty. Dosze określają, czego obecnie potrzebuje nasz organizm; jaka dieta i aktywność będą dla nas najlepsze. Według nauki to właśnie nieodpowiedni balans związany z siłami natury może prowadzić do rozwoju groźnych schorzeń. W ajurwedzie wykorzystuje się różne mieszanki przypraw o silnym działaniu prozdrowotnym (np. imbir czy kurkumę). Konkretne zioła są zawsze dobrane do indywidualnego stanu zdrowia chorego. Oprócz naturalnych substancji roślinnych w ajurwedzie wykorzystuje się też inne metody, w tym specjalne techniki oczyszczające, modyfikacje diety i stylu życia, a do pacjenta podchodzi się całościowo.

Jedną z chorób, którą leczy się za pomocą ajurwedy, jest cukrzyca. Choć opinie na temat skuteczności medycyny naturalnej są podzielone, ostatnie badanie potwierdziło jej korzystny wpływ na zdrowie osób zmagających się z cukrzycą.

Zioła ajurwedyjskie na cukrzycę, cholesterol i ciśnienie

Z tradycyjnej medycyny indyjskiej korzystają głównie osoby żyjące na terenach wiejskich, mniej zamożne i  starsze. Naukowcy z University of Nottingham przyjrzeli się, jak stosowanie tego typu terapii wpływa na stan zdrowia. Przeanalizowano łącznie ponad 200 badań. Wyniki analizy opublikowano w piśmie „Frontiers in Pharmacology”. Zespół z Nottingham wskazuje, że zioła ajurwedyjskie nie tylko dobrze radzą sobie z kontrolowaniem poziomu glukozy we krwi chorych. Jednocześnie korzystnie oddziałują także na inne parametry, takie jak poziom cholesterolu, masa ciała czy ciśnienie krwi.
 
– Pierwszy raz tak dokładnie przeanalizowano działanie wszystkich tych środków leczniczych na tak dużą skalę. Dostępne dziś dowody wskazują na korzyści płynące z użycia wielu ajurwedyjskich preparatów w kontroli stężenia glukozy u pacjentów z cukrzycą typu 2 – mówi kierujący projektem prof. Kaushik Chattopadhyay.

Ekspert przyznaje, że istnieje jednak potrzeba dokładniejszego sprawdzenia opisywanych wyników. Naukowcy opracowali już zestaw wytycznych mówiących o tym, jak pomagać pacjentom z cukrzycą typu 2 za pomocą tradycyjnych, ajurwedyjskich metod. Zamierzają testować skuteczność opracowanego podejścia.

Źródło: ajuwerda.com, PAP