Od antybiotyków do cukrzycy?

Monika Piorun
27.04.2016 13:21
Od antybiotyków do cukrzycy?
fot. Czy stosowanie antybiotyków może prowadzić do cukrzycy typu 2?

Choć panuje powszechne przekonanie, że cukrzyca to choroba cywilizacyjna, to jednak do jej rozwoju może przyczynić się też nadmiar antybiotyków.

Duńscy naukowcy są przekonani, że udało im się odnaleźć związek pomiędzy stosowaniem antybiotyków a rozwojem cukrzycy typu 2. Z prowadzonych przez nich od 2012 roku badań wynika, że jeśli w ciągu kilku lat przyjmujemy stałe dawki tego typu leków, mamy aż półtora raza większe szanse na to, że zostaniemy diabetykami.

Eksperci z Uniwersytetu Kopenhaskiego doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu wyników badań pacjentów stosujących antybiotyki do 15 lat od rozpoznania u nich cukrzycy.

Tabletki powodujące cukrzycę?

Największe ryzyko choroby wiąże się ze stosowaniem antybiotyków o wąskim spektrum działania. W porównaniu do pozostałych leków szerokiego spektrum ich efekt działania na organizm staje się po pewnym czasie silniejszy niż początkowo.

Nie musimy się obawiać cukrzycy, jeśli w ciągu kilku lat zdarzyło się nam zażywać antybiotyki jedynie sporadycznie.

Skandynawscy specjaliści podkreślają, że choć da się zauważyć wyraźny związek pomiędzy antybiotykami a cukrzycą typu 2, to nie można uznać ich za przyczynę tej choroby, a jedynie czynnik nasilający jej objawy.

- W niektórych przypadkach ich stosowanie może okazać się niezbędne, nawet wśród pacjentów w stanie przedcukrzycowym, dlatego nie warto zupełnie z nich rezygnować - przekonują badacze.

Jak często zdarza się Wam leczyć za pomocą antybiotyków?

___

Redakcja Zdrowo Bardzo/ eMPe