Pompa insulinowa u dziecka z cukrzycą typu 1: wady i zalety

11.10.2019
Aktualizacja: 11.10.2019 15:16
Pompa insulinowa u dziecka
fot. Shutterstoch

Jak poprawić jakość życia małego cukrzyka? Rozwiązaniem może być osobista pompa insulinowa. Choć urządzenie to pozwala na prowadzenie bardziej aktywnego trybu życia i nie wymaga częstych wkłuć, to nie jest pozbawione wad. Warto poznać wady i zalety osobistej pompy insulinowej, zanim podejmie się decyzję o zapoznaniu małego cukrzyka z tym urządzeniem.

Leczenie przy pomocy osobistej pompy insulinowej to model, który jest próbą naśladowania fizjologicznego wydzielania insuliny oraz odwzorowania dobowego rytmu produkcji insuliny u osób zdrowych. Pozwala zmniejszyć ryzyko występowania hipoglikemii, hiperglikemii umożliwia większą swobodę życia (dowolność w diecie i trybie życia). Wady i zalety stosowania osobistej pompy insulinowej u dzieci z cukrzycą typu 1, opisano w książce pt. "Życie nieposłodzone", opublikowanej przez Polskie Stowarzyszenie dla Badań i Terapii Cukrzycy u Dzieci i Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci z Cukrzycą CUKIERASY. 

Obecnie uważa się, że pompy insulinowe są najlepszymi urządzeniami do podawania insuliny, ponieważ ułatwiają dozowanie insuliny w sposób precyzyjny i pozwalają uzyskać lepsze wyrównanie cukrzycy pod warunkiem właściwej samokontroli ze strony chorego. Pompy posiadają jeszcze jedną wartościową cechę, czyli możliwość rejestrowania, w jaki sposób wykorzystujemy insulinę i skonfrontowanie tego z przebiegiem wyrównania cukrzycy.

Dostępność pomp dla dzieci i młodzieży jest duża, przy spełnieniu określonych kryteriów, każdy z pacjentów ma możliwość refundacji terapii przy użyciu osobistej pompy insulinowej.

Jak działa pompa insulinowa? Dowiedz się więcej

Zalety korzystania z pompy insulinowej:

 • Dzięki ciągłemu podawaniu insuliny zostaje lepiej odzwierciedlony jej fizjologiczny poziom.
 • Pompa pozwala na bardzo precyzyjne dawkowanie insuliny (w porównaniu z penem).
 • Pompa zapewnia lepsze wchłanianie insuliny (zmniejsz dobowe zapotrzebowanie).
 • Pozwala na prostsze dostosowanie dawkowania insuliny w zależności od sytuacji (infekcja, intensywny wzrost organizmu w okresie dojrzewania, zmiany hormonalne zachodzące w organizmie, zwiększona aktywność fizyczna).
 • Dzięki zastosowaniu odpowiedniego rodzaju bolusa możliwe jest dostosowanie podaży insuliny w zależności od tempa wchłaniania spożywanego posiłku.
 • Pompa daje możliwość zmniejszenia wahań glikemii.
 • Redukuje ilość ukłuć (jedno na ok. 2-3 dni).
 • Pozwala na większą swobodę spożywanych posiłków, wzrost komfortu życia.

Wady osobistej pompy insulinowej:

 • Niewielki zapas zmagazynowanej w organizmie insuliny spowoduje, że przy uszkodzeniu pompy lub drenu szybko wystąpią objawy jej niedoboru (wysoki cukier we krwi, bóle brzucha, wymioty). Pamiętajmy, proszę, że w takiej sytuacji należy koniecznie zbadać mocz lub krew na obecność ketonów, bo może rozwijać się kwasica ketonowa.
 • Blokada w zestawie infuzyjnym - kaniula może być zagięta lub zablokowana przez włóknik lub kryształki insuliny.
 • Powietrze w drenie - zawsze jest ryzyko dostania się powietrza do drenu zwłaszcza, jak napełniamy go zimną insuliną, jak jest nieszczelny zbiornik na insulinę lub źle odpowietrzony. Podanie powietrza pod skórę nie jest szkodliwe, ale zmieni się ilość podawanej insuliny.
 • Wyciek insuliny z miejsca wkłucia - kaniula może zagiąć się lub wysunąć.

Rzadko występujące skutki uboczne stosowania tych urządzeń schodzą na dalszy plan w zestawieniu z korzyściami, jakie daje nam terapia za pomocą pompy insulinowej.

Wybór odpowiedniego modelu terapii zależy od wielu czynników i powinien być stale weryfikowany oraz oceniany w odniesieniu do indywidualnego pacjenta. Nieefektywne leczenie cukrzycy zwłaszcza w wieku rozwojowym prowadzi do zahamowania wzrostu, opóźnienia pokwitania i wystąpienia groźnych powikłań cukrzycy.

Pompy insulinowe, jako urządzenia do podawania insuliny przeszły znaczną ewolucję technologiczną, a dostęp do nich był ograniczony. Jeszcze 15 lat temu tylko nieliczna grupa pacjentów mogła być leczona za pomocą tych urządzeń. Pompy insulinowe dopiero wchodziły na rynek i zbyt mała wiedza oraz brak doświadczenia powodowały, że niewiele osób korzystało z tej terapii. Kiedyś stosowało się pompy insulinowe w przypadkach, gdy były konkretne wskazania medyczne, obecnie jest to powszechne i każdy pacjent ma możliwość zastosowania tej terapii. 

Strony internetowe dla rodziców o cukrzycy typu 1:

www.mojacukrzyca.org
www.edukacjawcukrzycy.pl
www.gov.pl/web/zdrowie/dziecko-z-cukrzyca

Źródło: Tekst jest fragmentem książki "Życie nieposłodzone", Polskie Stowarzyszenie dla Badań i Terapii Cukrzycy u Dzieci oraz Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci z Cukrzycą CUKIERASY, Poznań, wrzesień 2019 r.