Zamknij

Objawy zawału serca u osób z cukrzycą mogą być inne. Nie przegap ich

07.01.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 19:17

Zawał u osób z cukrzycą może dawać nietypowe objawy i dlatego może być znacznie później rozpoznawany i leczony. Co jest bardzo niebezpieczne dla chorych, bo w ich przypadku leczenie może być przez to mniej skuteczne. Dane statystyczne wskazują, że diabetycy trzykrotnie częściej umierają z powodu zawału serca.

Objawy zawału serca u osób z cukrzycą
fot. Shutterstock

Objawy zawału u chorujących na cukrzycę

Cukrzyca sprzyja miażdżycy naczyń wieńcowych serca, ale powoduje również uszkodzenie nerwów obwodowych. Konsekwencją tego jest inne odczuwanie dolegliwości lub ich brak, gdy dojdzie do niedokrwienia mięśnia sercowego, będącego bezpośrednim powodem zawału.

Do tych nietypowych objawów zawału serca u osób chorujących na cukrzycę możemy zaliczyć:

Typowe objawy zawału serca, takie jak ucisk, ból i pieczenie za mostkiem, promieniujące do barku, żuchwy czy lewej ręki, mogą u chorych na cukrzycę w ogóle się nie pojawić.

loader

Leczenie zawału serca u osób z cukrzycą

Nietypowe objawy zawału sprawiają, że chorzy znacznie później zgłaszają się po pomoc lekarską. Przez co diagnoza stawiana jest później. Później wdrażane jest również leczenie, co sprawia, że jest ono mniej skuteczne. Z tego powodu wytyczne Europejskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego wskazują, że w przebiegu zawału u osób chorych na cukrzycę z zawałem zaleca się leczenie nowymi terapiami. Należą do nich tylko flozyny, ale też niektóre leki inkretynowe. Obniżają one stężenie glukozy we krwi, ale także mają działanie diuretyczne, hipetensyjne (obniżają ciśnienie tętnicze), sprzyjają zmniejszeniu masy ciała, co jest bardzo ważne u chorych na cukrzycę.

W leczeniu cukrzycy, jak i w zmniejszeniu ryzyka sercowo-naczyniowego, bardzo ważne jest interdyscyplinarne podejście do leczenia chorego, czyli ścisła współpraca pomiędzy kardiologami, diabetologami oraz dietetykami. Ważny jest również styl życia pacjenta, czyli regularna aktywność fizyczna, zdrowe żywienie, niepalenie papierosów, niepicie alkoholu.

Musisz to wiedzieć!

Związek cukrzycy i chorób serca jest bardzo ścisły. Cukrzyca znacząco zwiększa ryzyko zawału serca, zwłaszcza u kobiet (3-4-krotnie, a po 60. roku życia 4-5-krotnie). U mężczyzn to ryzyko jest 2-3 razy wyższe.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.