Zamknij

Te objawy sygnalizują wysoki poziom cukru we krwi. Pojawiają się w stopach

13.01.2022
Aktualizacja: 13.01.2022 11:25

Niekontrolowane wzrosty poziom cukru we krwi grożą poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Wiedzą o tym zwłaszcza osoby chorujące na cukrzycę typu 2, które muszą być szczególnie czujne w tym względzie. Istnieją objawy sygnalizujące ten stan, które można poczuć w stopach.

Objawy wysokiego cukru w stopach
fot. Shutterstock

Organizm potrafi sam sygnalizować wysoki poziom cukru we krwi, czyli hiperglikemii – pojawiają się wtedy objawy w ciele, choć nawet dla diabetyków z pewnym stażem nie zawsze są one oczywiste. To m.in. zmęczenie, senność, kłopoty z koncentracją, ból brzucha, które czasem trudno skojarzyć z wysokim cukrem. Istnieją też objawy, które odczuwa się w stopach – mogą one sygnalizować niebezpiecznie wysoki poziom glukozy we krwi.

Neuropatia – poważna konsekwencja hiperglikemii

Cukrzyca typu 2 polega na tym, że organizm nie jest w stanie prawidłowo produkować insuliny lub insulina, którą wytwarza, nie jest przyswajana przez komórki. Jej podstawową rolą jest regulowanie poziomu głównego rodzaju cukru we krwi, czyli glukozy. Bez insuliny może on wzrosnąć do niebezpiecznie wysokiego poziomu. Jedną z najpoważniejszych konsekwencji stale wysokiego poziomu cukru we krwi jest neuropatia cukrzycowa.

Objawy wysokiego poziomu cukru w stopach

Neuropatia to uszkodzenie lub dysfunkcja jednego lub większej liczby nerwów w organizmie. Do neuropatii obwodowej dochodzi, gdy uszkodzeniu ulegają nerwy w dłoniach i stopach. Uszkodzenie nerwów w kończynach może powodować:

  • mrowienie
  • drętwienie
  • kłucie
  • pieczenie
  • utratę czucia.

Długotrwale utrzymujący się wysoki poziom cukru we krwi może też powodować inne powikłania, takie jak: uszkodzenie wzroku, łącznie z jego utratą, choroby serca i udar mózgu, owrzodzenia stóp, uporczywe lub nawracające infekcje, zwłaszcza skóry i układu moczowego.

Jak radzić sobie w wysokim poziomem cukru we krwi?

Prowadzenie zdrowego trybu życia pomaga kontrolować poziom glukozy i zmniejszyć ryzyko powikłań. Odpowiednia dieta cukrzycowa (zawierająca pokarmy o niskim indeksie glikemicznym) jest jednym z najskuteczniejszych sposobów, które zapobiegają wysokiemu poziomowi cukru we krwi.

Dobrą i łatwą w realizacji wskazówką jest picie większej ilości wody. Specjaliści wyjaśniają, że gdy poziom cukru we krwi jest wysoki, organizm próbuje wypłukać jego nadmiar razem z moczem, więc potrzebuje więcej płynów, aby się nawodnić. Picie wody może pomóc w wypłukiwaniu nadmiaru glukozy, ale trzeba być rozsądnym i nie przesadzić z jej ilością. Wypicie kilku litrów wody w krótkim czasie może doprowadzić do tzw. zatrucia wodnego.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: Express.co.uk / Diabetyk24.pl / Mp.pl