Zamknij

Ten objaw cukrzycy widać na dłoniach. Zrób prosty test

07.02.2022
Aktualizacja: 07.02.2022 12:35

Cukrzyca to podstępna choroba, bo bardzo długo można o niej nie wiedzieć. Daje objawy w całym ciele, a niektóre problemy pojawiają się nie tylko w stopach, ale także w rękach. Wystarczy zrobić prosty test, by to sprawdzić.

Objawy cukrzycy dotyczące dłoni - test
fot. Shutterstock
 1. Objawy cukrzycy widoczne w dłoniach: objaw modlącego się i objaw stołu
 2. Jakie są najważniejsze objawy cukrzycy?

Cukrzyca to schorzenie znane od starożytności, ale w XXI wieku zostało uznane za niezakaźną epidemię. Na cukrzycę na całym świecie choruje ponad 460 mln ludzi, w Polsce mogą to być nawet 3 mln osób, z których 20 proc. nie wie o swojej chorobie. Szacuje się, że najwięcej chorych na cukrzycę jest wśród osób w wieku 45-64 lat – to aż 36 proc. wszystkich cukrzyków.

W przypadku cukrzycy jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia może przeciwdziałać rozwojowi chorób i powikłań z nią związanych, takich jak choroby sercowo-naczyniowe, utrata wzroku, niewydolność nerek, a nawet amputacja nogi. O ile objawy cukrzycy dotyczące nóg są dobrze opisane, to mniej mówi się o dłoniach. Tymczasem jeden z nich może dotyczyć rąk.

Objawy cukrzycy widoczne w dłoniach: objaw modlącego się i objaw stołu

Cukrzycowy zespół sztywnej ręki początkowo był opisywany u dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1, ale wkrótce rozszerzono zakres opisywanego schorzenia również na osoby dorosłe z cukrzycą typu 2. Częstość występowania zespołu ocenia się na 8-38 proc., a nawet 50 proc.

Zespół dłoni cukrzycowej objawia się pogrubiałą, twardą, błyszczącą (woskowatą) skórą widoczną głównie po stronie grzbietowej ręki. Ten stan powoduje zmniejszenie elastyczności tkanek okołostawowych ręki i prowadzi do ograniczenia ruchomości w drobnych stawach. Występują wtedy dwa objawy:

 • objaw modlącego się – próba płaskiego złożenia dłoni jak do modlitwy i dociśnięcia ich do siebie nie udaje się
 • objaw stołu – próba płaskiego ułożenia rąk z rozszerzonymi palcami na stole powoduje, że dłonie i palce nie przylegają do jego powierzchni.

Zmniejszenie ruchomości stawów ręki jest częstsze u chorych, którzy zachorowali na cukrzycę jako dzieci, przed okresem pokwitania. Osoby w starszym wieku zwykle nie zauważają takich objawów bądź traktują je jako naturalny przebieg choroby zwyrodnieniowej stawów.

Jakie są najważniejsze objawy cukrzycy?

Mniejsza ruchomość stawów ręki to oczywiście nie jedyne objawy cukrzycy. Najważniejsze objawy cukrzycy typu 2, na które warto zwrócić uwagę to:

 • potrzeba częstszego oddawania moczu, zwłaszcza w nocy
 • ciągłe pragnienie
 • uczucie zmęczenia
 • utrata bez wyraźnej przyczyny
 • niewyraźne widzenie
 • swędzenie okolic narządów płciowych lub powtarzające się infekcje
 • dłuższe gojenie się skaleczeń lub ran.

W przypadku zauważenie jakichkolwiek objawów cukrzycy typu 2 lub wątpliwości związanych zw swoim zdrowiem, najlepiej jak najszybciej skontaktować się ze swoim internistą, który pokieruje badaniami i leczeniem.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: A. Kisała, Problemy dotyczące rąk u chorych na cukrzycę, Diabetologia Kliniczna 2012, tom 1, nr 3, 9-103 / Mp.pl / Express.co.uk