Zamknij

Lekarze znaleźli skuteczny lek na cukrzycę. Był w aptekach…

08.10.2015 11:11

Amerykańscy naukowcy odkryli niedawno, że istnieje skuteczny lek na cukrzycę. Co ciekawe, nie jest to żadna nowa receptura. Okazuje się, że od lat leczono nim osoby chore na nadciśnienie.

Znaleziono lek na cukrzycę. Był w aptekach…
fot. ---

Badania amerykańskich naukowców z Comprehensive Diabetes Center działającego przy Uniwersytecie w Alabamie są zaskakujące. Werapamil, od dawna stosowany do obniżania ciśnienia tętniczego, można stosować również w przypadku cukrzycy.

Werapamil ‒ jak działa?

Werapamil to lek, który można było znaleźć w aptekach od wielu lat (również na polskim rynku). Przez długi czas uważano jednak, że lek ten jest skuteczny tylko przy leczeniu chorób naczyniowo-sercowych. Zapobiegał on przede wszystkim arytmii serca.

Niedawno okazało się, że jest również w stanie usunąć bezpośrednią przyczynę cukrzycy. Chorzy na tę chorobę mają zbyt dużą ilość białka TXNIP w trzustce. Przy podwyższonym poziomie cukru białko to blokuje komórki beta, które nie mogą produkować insuliny.

Skuteczny lek na cukrzycę?

Już wcześniej lekarze znali leki, które mogły wyleczyć wczesne stadia cukrzycy. Jednak najnowsze amerykańskie badania to rewolucja. Naukowcy z Alabamy postanowili podać Werapamil chorym na cukrzycę myszom. Szybko okazało się, że środek ten jest w stanie całkowicie wyleczyć cukrzycę w każdym przypadku i w każdym stadium. Dzieje się tak, ponieważ medykament obniża białka TXNIP w trzustce, a komórki beta zaczynają działać prawidłowo.

Badania nad lekiem na cukrzycę

Już teraz naukowcy planują przeprowadzenie badań na ludziach. Znaleźli grupę 52 osób we wczesnym stadium cukrzycy, których komórki beta nie zatraciły jeszcze zdolności produkowania insuliny. W tych przypadkach szanse na całkowite wyleczenie choroby są najbardziej prawdopodobne.

Badania mają rozpocząć się już na początku 2016 roku i będą kosztowały ponad 2 miliony dolarów.