Zamknij

Masz te objawy rano, po przebudzeniu? To może być cukrzyca

17.03.2022
Aktualizacja: 17.03.2022 11:45

Cukrzyca to podstępna choroba, bo jej objawy mogą być mylone z innymi chorobami. Dowiedz się, jakie poranne oznaki mogą wskazywać na wysoki poziom cukru w organizmie.

Poranne objawy cukrzycy
fot. Shutterstock
  1. Poranne zmęczenie
  2. Zwiększony głód nawet po śniadaniu
  3. Niewyjaśniona utrata wagi
  4. Mrowienie, ból w dłoniach i stopach
  5. Częste, spienione oddawanie moczu

Światowe organizacje zajmujące się zdrowiem publicznym biją na alarm. Od lat systematycznie rośnie liczba osób chorych na cukrzycę. Szacuje się, że na całym świecie do 2035 roku na tę chorobę będzie chorować ponad 590 mln osób. Niestety ten rosnący trend dotyczy również Polski (do 2030 roku na cukrzycę będzie chorowało ponad 10 proc. populacji polskiej).

Czy ten trend można odwrócić? Zdaniem ekspertów tak. Najważniejsza jest zmiana stylu życia, w tym zmiana diety i zwiększenie aktywności fizycznej. Te dwa elementy wydają się kluczowe nie tylko w walce z cukrzycą, ale również otyłością, chorobami sercowo-krążeniowymi etc. Istotna wydaje się również wczesna diagnoza cukrzycy, gdy choroba nie wywołała jeszcze zbyt dużego spustoszenia w organizmie. Na co zwrócić szczególną uwagę. Jest pięć oznak, które pojawiają się zwłaszcza rano, po przebudzeniu, które powinny nas skłonić do zrobienia badań na oznaczenie poziomu cukru we krwi. Jakie to oznaki?

Poranne zmęczenie

Jeśli budzimy się rano z uczuciem zmęczenia, mimo dobrze przespanej nocy i nie jest to chwilowe zjawisko, ale pojawiające się od dłuższego czasu, warto pójść do lekarza i poprosić go o skierowanie na badania w kierunku cukrzycy. Wykazano bowiem związek pomiędzy wysokim poziomem cukru we krwi (hiperglikemią) a uczuciem zmęczenia. Według badań nawet u 61 proc. nowo zdiagnozowanych osób z cukrzycą typu 2 pojawia się uczucie zmęczenia jako objaw choroby. Oczywiście zmęczenie nie zawsze jest objawem cukrzycy, ale warto zachować czujność. Jeśli uczucie to trwa przez kilka dni i mimo odpoczynku nie mija, należy iść do lekarza.

Zwiększony głód nawet po śniadaniu

Uczucie głodu nawet po zjedzeniu obfitego śniadania może być znakiem ostrzegawczym i świadczyć o wysokim poziomie cukru we krwi. Dzieje się tak dlatego, ponieważ mięśnie nie otrzymują potrzebnej im energii z pożywienia. Przyczyną jest insulinooporność organizmu.

Jak to działa? Za odczuwanie głodu w ludzkim organizmie odpowiadają receptory głodu. Wysyłają one do mózgu informacje o konieczności przyjęcia kolejnej porcji pokarmu (energii) lub o zaspokojeniu głodu (uczucie sytości). Gdy w organizmie, a właściwie w jego komórkach, brakuje glukozy stanowiącej źródło energii, otrzymuje on informacje, że musi uzupełnić zapasy (stąd to uczucie głodu).

Prawidłowo funkcjonujący organizm człowieka zachowuje optymalny balans między głodem a sytością. W przypadku osób chorujących na cukrzycę poziom glukozy w krwi jest podwyższony, ponieważ insulina nie jest w stanie przetransportować cukru na potrzeby energii. W konsekwencji pomimo dostarczania glukozy wraz z posiłkiem nie jest ona w stanie dotrzeć do tkanek, a tym samym organizm nie otrzymuje dostatecznej ilości energii. Mózg więc otrzymuje sygnał o konieczności przyjęcia kolejnego posiłku, który ma zaspokoić niedobory energetyczne.

Niewyjaśniona utrata wagi

Ważysz się każdego ranka i zauważyłeś/ zauważyłaś, że stale tracisz na wadze, mimo że się nie odchudzasz. Niewyjaśniona, nagła utrata wagi może być również objawem cukrzycy typu 1, zwłaszcza gdy towarzyszy jej zwiększone uczucie głodu, nawet po posiłku. Dlaczego? Otóż organizm, który nie otrzymuje energii z glukozy, ponieważ nie jest ona transportowana przez insulinę, której w organizmie brakuje. Rozpoczyna się więc poszukiwanie źródła energii w materiale zapasowym, czyli w tkance tłuszczowej. Podsumowując, jeśli odczuwasz zwiększony apetyt przy jednoczesnej utracie masy ciała, idź do lekarza. Te objawy mogą sugerować cukrzycę typu 1.

Mrowienie, ból w dłoniach i stopach

Budzenie się z uczuciem mrowienia, pieczenia w dłoniach i stopach może być objawem cukrzycy typu 2. Wysoki poziom cukru we krwi jest toksyczny dla nerwów. Kiedy nerw jest uszkodzony i nie działa prawidłowo, możemy odczuwać mrowienie, pieczenie lub ostry, przeszywający ból. Jeśli więc pojawiają się u ciebie tego typu objawy, idź koniecznie do lekarza.

Częste, spienione oddawanie moczu

Częste oddawanie moczu w nocy oraz rano również jest częstym objawem cukrzycy — zwłaszcza gdy mocz wygląda na spieniony. Ten ostatni objaw może oznaczać, że w moczu jest białko, a to zwykle wskazuje na problemy z nerkami, które w ten sposób próbują poradzić sobie ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi. Jeśli zauważyłeś u siebie ten objaw, skontaktuj się z lekarzem, który najprawdopodobniej zleci ci badanie krwi z oznaczeniem poziomu cukru, a także badanie moczu.

Ważne!

Zadbaj o swoje zdrowie. Regularnie badaj się i odwiedzaj lekarza. Profilaktyka chorób jest lepsza niż ich leczenie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: ncez.pzh.gov.pl/ eatthis.com/ przychodniasynexus.pl/ zdrowie.radiozet.pl