Zamknij

Makulopatia cukrzycowa to obrzęk plamki. Na czym polega?

05.07.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 20:57
Problem z widzeniem
fot. Shuttertock

Makulopatia cukrzycowa, czyli cukrzycowy obrzęk plamki to jedno z ciężkich powikłań cukrzycy. Wysoki poziom cukru we krwi wpływa na naczynia krwionośne w oku, może je zatykać i powodować, że oko się „dusi”. To natomiast wpływa bezpośrednio na pogorszenie się wzroku. Jeśli masz cukrzycę i zauważyłeś, że widzisz gorzej, koniecznie zgłoś się do okulisty.

Makulopatia cukrzycowa, czyli cukrzycowy obrzęk plamki (DME – Diabetic Macula Edema) to nieprawidłowość polegająca na zwiększeniu grubości siatkówki w jej środkowej części, odpowiedzialnej za precyzyjne widzenie. Spuchnięcie to spowodowane jest zbyt  wysokim poziomem cukru.

Cukrzyca to stan, gdy poziom glukozy, czyli cukru we krwi jest za wysoki. Cukrzyca wpływa na pracę całego organizmu, w tym również oczu. U cukrzyków krew ma tendencję do krzepnięcia w naczyniach, co powoduje, że naczynia mogą się zatykać. Wewnątrz naczyń robią się zakrzepy, a krew nie dopływa tam, gdzie powinna. Powoduje to, że oko się „dusi” i nie działa poprawnie, mogą w nim zachodzić różne zmiany, zwykle takie, które powodują jego uszkodzenie.

Plamka to miejsce w siatkówce, na które pada promień światła, odpowiada za widzenie. Zmiany w obrębie plamki blokują dopływ światła, co skutkuje pogorszeniem widzenia.

Objawy makulopatii cukrzycowej

Obrzęk plamki zawsze powoduje pogorszenie widzenia. Im dłużej utrzymuje się obrzęk, tym gorzej widzi człowiek i trudniej jest ten obrzęk wyleczyć. 

Leczenie makulopatii cukrzycowej

Cukrzycowy obrzęk plamki można leczyć za pomocą leków podawanych do środka oka. Leki nie zwalczają jednak przyczyny cukrzycowego obrzęku plamki, a jedynie wpływają na zmniejszenie objawów choroby. Oprócz leczenia makulopatii podstawą powinno być leczenie cukrzycy i obniżanie poziomu cukru we krwi do bezpiecznego poziomu.

Często należy również wykonać laser siatkówki, a niekiedy najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie operacji witrektomii, która daje możliwość na długo ustabilizowania stanu oka.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.