Zamknij

Lżejszy uścisk dłoni może sugerować cukrzycę

29.05.2020 13:25
Lżejszy uścisk dłoni może sugerować cukrzycę
fot. Shutterstock

Mierzenie siły uścisku dłoni może stanowić test przesiewowy w kierunku cukrzycy - wynika z najnowszych badań. Osłabienie mięśni to jeden z najwcześniejszych objawów choroby. 

Naukowcy z Uniwersytetu w Oakland, we współpracy z badaczami z Uniwersytetu Zachodniej Szkocji, opracowali nowatorską metodę rozpoznawania wczesnego objawu cukrzycy typu 2.

Po przeanalizowaniu danych ponad 5 tys. osób w wieku 20-80 lat, poddanych badaniu dynamometrem w latach 2011-2012 i 2013-2014, okazało się, że można precyzyjnie określić prawidłową siłę uścisku dłoni, w zależności od płci, masy ciała i wieku pacjenta.

Dynamometr mierzy połączoną siłę chwytu lewej i prawej dłoni. Podzielenie wyniku przez wagę pacjenta w kilogramach daje znormalizowaną siłę chwytu.

- Biorąc pod uwagę niski koszt, minimalne wymagania dotyczące szkolenia i szybkość oceny, zastosowanie znormalizowanych punktów cięcia siły chwytu można by zastosować w rutynowych badaniach w celu identyfikacji zagrożonych pacjentów oraz poprawy diagnostyki - powiedziała Elise C. Brown, starszy autor badania.

Wyniki opublikowano w American Journal of Preventive Medicine.

Pierwsze objawy cukrzycy to zazwyczaj:

  • wzmożone pragnienie,
  • częstsze oddawanie moczu,
  • napady "wilczego głodu",
  • nagła senność po posiłku,
  • osłabienie mięśni.

Posłuchaj podcastu

Źródło: medicalnewstoday.com