Glukometr: jak działa? Ile kosztuje? Wszystko, co trzeba wiedzieć

11.12.2019 17:36
Glukometr
fot. Shutterstock

Glukometr jest najważniejszym przyrządem każdego diabetyka, bez względu na typ cukrzycy. Poziom stężenia glukozy we krwi to informacja kluczowa dla każdego diabetyka, a do tego właśnie służy glukometr. To małe, przenośne urządzenie pozwala na szybkie i dokładne zmierzenie poziomu glukozy i regularne kontrolowanie stężeń. Dowiedz się, jak działa glukometr i ile kosztuje takie urządzenie.

Glukometr to przenośne urządzenie przeznaczone dla diabetyków, służące do pomiaru i kontroli stężenia glukozy we krwi.

Dzięki regularnym badaniom poziomu glukozy we krwi diabetycy mogą w porę wykryć nieprawidłowości i odpowiednio zareagować. 

Glukometru używa się kilka razy dziennie. Do jego obsługi potrzebne są:

  • specjalne paski testowe;
  • lancety, czyli sterylne ostrza do nakłucia opuszki palca i pobrania kropli krwi;
  • nakłuwacz, czyli urządzenie, w którym umieszcza się lancet i nakłuwa opuszkę palca.

Jak działa glukometr?

Przed wykonaniem pomiaru należy umyć ręce ciepłą wodą z mydłem, a następnie dokładnie je osuszyć.

Aby dokonać pomiaru glukozy we krwi za pomocą glukometru, należy nakłuć opuszkę palca i przenieść kroplę krwi na specjalny pasek testowy.

Pasek z próbką krwi należy następnie umieścić w glukometrze, gdzie na wyświetlaczu po kilku sekundach widoczny jest wynik stężenia glukozy w pobranej próbce krwi. Właściwe stężenie glukozy we krwi powinno mieścić się w przedziale między 80 a 120 mg/dl.

Dostępne glukometry mierzą stężenie glukozy za pomocą metody fotochemicznej lub metody elektrochemicznej.

Metoda fotochemiczna (reflektometryczna), polega na rejestrowaniu ilości odbitego światła, zależnego od zmiany zabarwienia pola testowego. Metoda elektrochemiczna mierzy natężenie mikroprądu elektrycznego przepływającego przez pole reaktywne testu paskowego.

Uwaga, przed pierwszym użyciem glukometru dokładnie przeczytaj dołączoną do urządzenia instrukcję i dowiedz się, jak włącza się glukometr, jak należy umieszczać w nim paski i jak odczytywać wynik. To ważne, bo urządzenia różnią się między sobą. 

Ile kosztuje glukometr?

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów glukometrów. Ceny glukometrów wahają się od 20 do 200 złotych.

Najtańsze glukometry są najbardziej podstawowe, a droższe wyposażone są w dodatkowe funkcje. Czym różnią się glukometry? Przede wszystkim tym, jak duża ilość krwi potrzebna jest do wykonania pomiaru (im mniej, tym lepiej), a także czasem pomiaru, liczbą zachowywanych w pamięci wyników pomiarów oraz wielkością samego urządzenia. Te wszystkie parametry wpływają na cenę glukometru.

W niektórych poradniach diabetologicznych pacjenci otrzymują te urządzenia za darmo.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.