Dziecko z cukrzycą samo na wyjeździe. Jak przetrwać ten czas?

11.10.2019
Aktualizacja: 11.10.2019 12:17
wycieczka szkolna

Dziecko z cukrzycą też ma prawo do integracji z rówieśnikami, wycieczek szkolnych, obozów sportowych. Rodzice dzieci z cukrzycą typu 1 podpowiadają, jak się przygotować. 

Gruntownie przeszkolony opiekun i telefon z dobrą baterią - to podstawa samodzielnego wyjazdu małego cukrzyka. Problemy, z którymi na co dzień mierzą się rodzice dzieci z cukrzycą typu 1, zebrano w książce pt. "Życie nieposłodzone", opublikowanej przez Polskie Stowarzyszenie dla Badań i Terapii Cukrzycy u Dzieci i Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci z Cukrzycą CUKIERASY.

Dziecko z cukrzycą - pierwsza noc poza domem

Asia: Marcin miał wtedy 7 lat.

Agnieszka: To wielkie dla nas wydarzenie nastąpiło, kiedy miał 8 lat, krótko po Mistrzostwach Polski w piłce nożnej dzieci z cukrzycą. Poznaliśmy tam cudownych ludzi. Rozmowy i wymiana doświadczeń zadziałały jak terapia grupowa.

Marta: W naszym przypadku pierwsza noc bez słodziaka w domu była w wieku 12 lat lat i trochę zostaliśmy przymuszeni do podjęcia takiej decyzji. Miłosz został powołany na czterodniowe konsultacje Kadry Wielkopolski, które miały miejsce poza domem i nie było możliwości, aby opiekun był w pobliżu.

Asia: Unikam takich sytuacji, zresztą Marcin nie wykazywał zainteresowania takimi wyjściami. Co do Martyny - w tym roku pierwszy raz nocowała u koleżanki na urodzinach - dwa bloki dalej. Ja spałam w ubraniu, a mama koleżanki obudziła Martynę w nocy na pomiar cukru.

Marta: Takie noce zdarzają się dość rzadko. Zdecydowanie częściej są to wizyty całodniowe z powrotem na noc do domu. Jeżeli syn zostaje na noc u kolegi to radzimy sobie w ten sam sposób jak na wycieczce szkolnej czy wyjeździe na obóz sportowy.

Dziecko z cukrzycą na wycieczce szkolnej

Marta: Na początku jeździliśmy z Miłoszem na takie wyjazdy i byliśmy zawsze gdzieś w pobliżu. Ale nadszedł czas podjęcia decyzji o samodzielnym wyjeździe Miłosza na obóz sportowy i pojechał SAM! Dla nas jednym z głównych argumentów takiej decyzji było SZCZĘŚCIE naszego dziecka. Owszem nasz syn choruje na cukrzycę typu 1, ale czy z tego powodu ma być pozbawiony radości robienia tego, co lubi i spędzania czasu tak, jak jego koledzy? Ma być szczęśliwym dzieckiem! Inna sprawa to nasze myśli, z którymi my rodzice zostaliśmy w domu. Nie jest to dla nas łatwy czas, a każdy dzień powrotu dziecka do domu jest wyczekiwany z myślą: "jeszcze tylko jedna noc i będzie z nami."

Cukrzyca typu 1 rozwija się przeważnie w dzieciństwie

Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną, podczas której dochodzi do niszczenia przez przeciwciała wysp trzustkowych produkujących insulinę. Gdy dziecko zaczyna więcej pić, jest ospałe, apatyczne, traci na wadze lub częściej choruje, warto zbadać poziom cukru.

Agnieszka: Z mojego doświadczenia wygląda to tak, że synowie jadą autokarem razem z klasą i Paniami, które są przeszkolone, a my dojeżdżamy w to miejsce samochodem. Wynajmujemy kwaterę w miejscu pobytu dzieci, kontrolujemy ich na odległość, w razie potrzeby jesteśmy do dyspozycji, ale staramy się zachować ich swobodę i pozwolić im cieszyć się spędzonym czasem z rówieśnikami.

Marta: Najbardziej stresująca jest obawa niedocukrzenia nocą, a zwłaszcza na obozie sportowym, gdzie jest duży wysiłek fizyczny. My jesteśmy w kontakcie telefonicznym z trenerem Miłosza. Po ostatnim pomiarze cukru przed snem ustalamy porę nocnego pomiaru i tu już trener budzi Miłosza w nocy na pomiar, dzwonią do mnie z informacją jaki jest wynik i ustalamy co dalej. Każdy kolejny samodzielny wyjazd syna jest odrobinę łatwiejszy, gdyż mamy świadomość, że dał już sobie radę więc teraz też będzie dobrze.

Agnieszka: Najbardziej stresująca sytuacja podczas wyjazdu jest dla mnie taka, kiedy mam trudności z nawiązaniem kontaktu telefonicznego z chłopcami. Najczęściej bywa tak, że oni się bardzo dobrze bawią i zapominają o informowaniu mnie o poziomie cukru... Dlatego też staram się mieć numery telefonów do kolegów i ich rodziców.

Strony internetowe dla rodziców o cukrzycy typu 1:

www.mojacukrzyca.org
www.edukacjawcukrzycy.pl
www.gov.pl/web/zdrowie/dziecko-z-cukrzyca

Źródło: Wszystkie wypowiedzi pochodzą z książki "Życie nieposłodzone", Polskie Stowarzyszenie dla Badań i Terapii Cukrzycy u Dzieci oraz Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci z Cukrzycą CUKIERASY, Poznań, wrzesień 2019 r.