Zamknij

Do pomiaru glukozy wystarczy pot zamiast krwi? Rewolucja dla diabetyków

09.03.2017 14:40

Naukowcy z Seulu opracowali urządzenie, które na podstawie mikroskopijnych ilości potu jest w stanie dokonać pomiaru glikemii. Tradycyjne glukometry bazowały na próbkach krwi, które wymagały wbijania się w palce pacjentów. Nowa metoda może okazać się sporym przełomem dla osób chorujących na cukrzycę.

Do pomiaru glukozy nie będzie trzeba pobierać krwi. Wystarczy pot pacjentów. Czy szykuje się nowa rewolucja dla diabetyków?
fot. ---

Zobacz także

Najnowszy wynalazek badaczy z Korei Południowej może stać się sporym udogodnieniem dla diabetyków, którzy muszą często mierzyć poziom cukru w organizmie. Dotychczasowe pomiary opierały się na pobieraniu próbek bezpośrednio z krwi, do czego konieczne było dokonywanie nacięć na skórze.

Koreańczykom udało się jednak stworzyć specjalny plaster wyposażony w zestaw sensorów i czujników, które na podstawie potu są w stanie określić te same parametry, co zwykłe glukometry, a na dodatek podać chorym odpowiedni lek redukujący nieodpowiedni poziom cukru i przesłać na nasz telefon komórkowy pakiet informacji, jakie udało się mu zebrać. Jak to możliwe?

Pot zamiast krwi do pomiaru glukozy? Przełom dla chorych na cukrzycę

Zobacz także

Do produkcji nowoczesnego aparatu do bezinwazyjnego pomiaru cukru we krwi wykorzystano grafen oraz specjalną siateczkę ze złota. Materiał jest elastyczny. Wystarczy go tylko nakleić na skórę, by zaczęły działać zaawansowane czujniki wychwytujące mikroskopijne cząsteczki potu.

Nie jest to łatwe, ponieważ zawiera on spore ilości kwasu mlekowego oraz innych związków, które mogą zaburzać precyzyjny pomiar glikemii. Przeciwdziałają temu specjalne sensory monitorujące wilgotność, zmiany temperatury oraz pH zewnętrznej warstwy skóry.

Jeśli parametry wskazują na to, że poziom cukru nie jest prawidłowy, za pomocą mikroigieł niemal natychmiast uwalniany jest odpowiedni lek. Naukowcy wykorzystują w tym celu metformininę, która ma właściwości regulujące i redukujące nadmiar glukozy. 

cukrzyca
fot.
fot. advances.sciencemag.org

Na razie nie wiadomo, kiedy bezinwazyjne plastry monitorujące poziom cukru we krwi trafią do sprzedaży. Naukowcy planują serię badań, które mają określić, jak ich wynalazek sprawdza się podczas długoterminowego stosowania i czy można go używać non stop, 24 godziny na dobę.

źródło: Science Advances

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π