Zamknij

Tatuaż dla diabetyków kontroluje poziom cukru we krwi

20.06.2017 16:40

Naukowcy z Harvardu opracowali innowacyjny sposób kontrolowania poziomu cukru we krwi. Osoby chorujące na cukrzycę będą mogły wkrótce zrobić sobie specjalny tatuaż zmieniający kolor, jeśli ważne dla diabetyków parametry okażą się nieprawidłowe.

Support Tattoos and Piercings at Work/fliclr.com/CC BY-SA 2.0
fot. ---

Katia Vega - badaczka z Harvard Medical School wraz z ekspertami MIT opracowała niezwykłą metodę, która może zmienić życie osób chorujących na cukrzycę. Do stworzenia specjalnego tatuażu o nazwie Dermal Abbys wykorzystano atrament z biosensorami reagującymi na poziom pH. Tatuaż dla diabetyków może dzięki temu zmienić kolor, jeśli poziom cukru we krwi okaże się nieprawidłowy. To spore ułatwienie dla pacjentów, którzy do pomiaru tych wskaźników muszą używać glukometrów i nakłuwać ciało.

Nowy, biosensoryczny atrament może modyfikować barwę w odpowiedzi na zmiany w płynie międzykomórkowym. Na razie specjalistom udało się stworzyć trzy różne tusze, które mogą zostać wykorzystane do monitorowania niektórych procesów metabolicznych zachodzących w ludzkim ciele.

Tatuaż jak kameleon - nowy sposób na walkę z cukrzycą

Zrzut ekranu 2017-06-20 o 16.31.39
fot.
fot. YouTube.com/Quartz/Tatooing a biosersor

Tusz reagujący na poziom pH zmienia kolor z różowego na filetowy. Ten, który określa poziom sodu, pod wpływem promieni UV zaczyna błyszczeć na zielono. Jeśli poziom cukru we krwi okaże się nieprawidłowy, tatuaż zmieni zaś kolor z niebieskiego na brązowy.

Na razie nowy sposób na kontrolowanie wskaźników, które mają ogromne znaczenie dla diabetyków, przetestowano tylko na próbkach świńskiej skóry. Do rozpoczęcia eksperymentów wśród ludzi potrzebne są jeszcze dodatkowe badania. Eksperci przypuszczają, że metoda ta może okazać się prawdziwą rewolucją w diagnostyce medycznej. Już teraz zgłosiło się do nich tysiące ludzi chętnych, by wytatuować się przy pomocy innowacyjnego, biosensorycznego atramentu. Warto przypomnieć, że co 6 sekund na świecie z powodu cukrzycy umiera 1 osoba.

Zobacz także

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Zobacz także

____

zdrowie.radiozet.pl/π