Zamknij

Czy jęczmień na oku może być oznaką cukrzycy?

20.04.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 22:48

Czy częste, nawracające zakażenie bakteryjne powieki, czyli tzw. jęczmień, może być objawem cukrzycy? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Jęczmień na oku a cukrzyca
fot. Shutterstock

Jęczmień to potoczna nazwa infekcji oka – zakażenia bakteryjnego w formie grudkowatego ropnia umiejscowionego najczęściej na brzegu powiek, gruczołach przyrzęskowych i tarczkowych. Niestety bywa, że jest to przypadłość nawracająca, zwłaszcza gdy nie jest dobrze leczona.

Jęczmień bardzo często pojawia się u osób u chorujących na cukrzycę. Dlaczego? Bo podwyższony poziom cukru w organizmie sprzyja zakażeniom bakteryjnym. Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, której podstawą jest nieprawidłowa gospodarka węglowodanami. Zbyt wysokie poziomy cukrów wpływają na funkcjonowanie całego organizmu i przyczyniają się do powstania wielu groźnych powikłań cukrzycy. Do narządów najbardziej narażonych na rozwój powikłań należą nerki, nerwy oraz oczy.

- Nawracające gradówki i jęczmienie oraz przewlekłe, bakteryjne zapalenia brzegów powiek są wczesnym, ocznym objawem cukrzycy. Niepokoić powinny również powtarzające się bakteryjne zapalenia spojówek. Dolegliwości te mogą być sygnałem hiperglikemii, czyli zwiększonego poziomu cukru we krwi, który stanowi znakomite pożywienie dla bakterii – wyjaśnia prof. Jerzy Szaflik, wybitny okulista.

Z badań wynika, że najczęściej problemy z oczami pojawiają się u osób z cukrzycą typu 1 (aż 99 proc. chorych uskarża się na nie), trochę rzadziej u osób z cukrzycą typu 2 (60 proc.).

Jeśli dość często mam jęczmień na oku, idź koniecznie do lekarza i poproś o zlecenie badań w kierunku cukrzycy.