Oceń
Cukrzyca typu MODY (Maturity Onset Diabetes of the Young) to graniczna postać cukrzycy typu 1 i cukrzycy typu 2. Występuje stosunkowo rzadko. Szacuje się, że cukrzyca MODY stanowi zaledwie 2 proc. wszystkich zachorowań na cukrzycę.
Cukrzyca typu MODY objawia się już w młodym wieku, co jest charakterystyczne dla cukrzycy typu 1, ale jej przebieg jest podobny do cukrzycy typu 2.
Cukrzyca typu MODY: przyczyny
Cukrzyca typu MODY to cukrzyca monogenowa, czyli uwarunkowane genetycznie upośledzenie wydzielania insuliny wywołane mutacją pojedynczych genów kodujących wydzielanie insuliny przez komórki β trzustki.
W odróżnieniu od typu 1 i 2 cukrzyca MODY związana jest z genetyczną przyczyną. W przypadku cukrzyc monogenowych, których najczęstszym przykładem jest cukrzyca MODY, obecność mutacji w określonym genie oznacza najczęściej rozwój konkretnej jej postaci. Na przykład stwierdzenie mutacji w genie HNF1A wiąże się z rozwojem HNF1A-MODY, a mutacja w genie GCK upoważnia do rozpoznania GCK-MODY. W sumie istnieje aż 12 podtypów cukrzycy MODY, a każdy podtyp wiąże się z mutacją w konkretnym genie.
Wspólnym elementem wszystkich postaci cukrzycy typu MODY jest występowanie zaburzeń glikemii w rodzinie, wielopokoleniowo, a zaburzenia te najczęściej ujawniają się w młodości.
Cukrzyca typu MODY: objawy
Objawy cukrzycy MODY zależą od podtypu choroby. Najczęściej występuje MODY 2, która ma łagodny przebieg i charakteryzuje się niewielkim zwiększeniem stężenia glukozy na czczo występującym przez całe życie, nie prowadzi do rozwoju przewlekłych powikłań.
Inne typy MODY przypominają obrazem klinicznym cukrzycę typu 2 i mogą prowadzić do rozwoju przewlekłych powikłań cukrzycy.
W przebiegu MODY 3 mogą dodatkowo występować wady układu moczowo-płciowego i gruczolaki wątroby, a w MODY 5 wady wrodzone nerek.
ZOBACZ: Jakie są objawy cukrzycy typu 2? Sprawdź!
Cukrzyca typu MODY: badania/rozpoznanie
W przypadku cukrzycy MODY konieczna jest diagnostyka w wyspecjalizowanych ośrodkach diabetologicznych.
Cukrzycę typu MODY można podejrzewać, jeśli:
- występuje w młodym wieku, zazwyczaj w drugiej lub trzeciej dekadzie życia
- występuje w rodzinach w kolejnych pokoleniach
- charakteryzuje się stosunkowo łagodnym przebiegiem w porównaniu z cukrzycą typu 1
- u chorego nie występuje otyłość
- występuje hipoinsulinemia (niski poziom insuliny we krwi)
- nie występuje insulinooporność.
Cukrzyca typu MODY: leczenie
W zależności od podtypu cukrzycy MODY chorzy leczeni są dietą lub insuliną, co ma miejsce na przykład w MODY 1, 3, 5, typach choroby, które przebiegają ze znaczną hiperglikemią, zwłaszcza poposiłkową.
Oceń artykuł