Zamknij

Cukrzyca typu 2 przyspiesza starzenie się mózgu. Lekarze ostrzegają

09.06.2022
Aktualizacja: 10.06.2022 08:23

Specjaliści alarmują, że epidemia cukrzycy, z jaką mamy obecnie do czynienia, to duże zagrożenie nie tylko dla zdrowia fizycznego. Kolejne badania naukowe potwierdzają, że cukrzyca typu 2 ma również wpływ na funkcjonowanie mózgu i zmniejszenie możliwości poznawczych osób chorych.

Cukrzyca przyspiesza starzenie się mózgu
fot. Schutterstock
  1. Skrupulatnie zbadano wpływ cukrzycy na mózg
  2. Cukrzyca typu 2 a pogorszenie funkcji poznawczych
  3. Cukrzyca typu 2 przyspiesza starzenie się mózgu

Cukrzyca typu 2 pojawia się, gdy komórki przestają reagować na insulinę – hormon, który umożliwia im wchłanianie glukozy z krwi. Dawniej choroba ta rzadko występowała u osób poniżej 45. roku życia, dziś coraz częściej chorują młodzi, co może mieć związek z rozwojem cywilizacyjnym i stylem życia. Czynniki ryzyka cukrzycy typu 2 to:

  • nadwaga lub otyłość
  • cukrzyca typu 2 u rodzica lub rodzeństwa
  • za mała aktywność fizyczna
  • wystąpienie cukrzycy ciążowej.

Cukrzyca typu 2 prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, nerek i problemy ze wzrokiem. Badanie opublikowane w „eLife” potwierdziło z całą mocą, że cukrzyca typu 2 powoduje również szybsze starzenie się mózgu i pogorszenie zdolności poznawczych.

Skrupulatnie zbadano wpływ cukrzycy na mózg

Naukowcy przeanalizowali dane ponad 20 000 osób z biomedycznej bazy danych UK Biobank i przeprowadzili metaanalizę niemal 100 badań, które potwierdziły ich wnioski.

Badanie przeprowadzono bardzo skrupulatnie. Naukowcy nie tylko dopasowali osoby z cukrzycą typu 2 do zdrowych osób z grupy kontrolnej pod względem wieku, płci, wykształcenia i nadciśnienia tętniczego (które jest powiązane z zaburzeniami funkcji poznawczych). Przeanalizowali także rozumowanie abstrakcyjne, funkcje wykonawcze, szybkość przetwarzania informacji, czas reakcji i dane dotyczące pamięci numerycznej. Do oceny zaniku istoty szarej wykorzystali skany MRI zarówno u osób z cukrzycą typu 2, jak i z grupy kontrolnej, a uczestników z cukrzycą podzielili na tych, którzy przyjmowali leki na cukrzycę (metforminę), i tych, którzy ich nie brali.

Cukrzyca typu 2 a pogorszenie funkcji poznawczych

Badacze stwierdzili związek między wiekiem a pogorszeniem funkcji poznawczych, najbardziej z wiekiem pogarszały się zdolności wykonawcze i związane z szybkością przetwarzania.

W przypadku osób z cukrzycą typu 2 wpływ na funkcje poznawcze był największy: funkcje wykonawcze obniżyły się o kolejne 13,1 proc., a szybkość przetwarzania danych o dodatkowe 6,7 proc. bardziej niż wynikałoby to z wieku.

Jeśli chodzi o zanikanie istoty szarej mózgu (atrofii mózgu) stwierdzono liniowe zmniejszanie się jej ilości wraz z wiekiem. Spadek ten był większy u osób z cukrzycą niż u osób z grupy kontrolnej. Najsilniejszy efekt wystąpił u osób, u których cukrzyca typu 2 trwała najdłużej.

Badacze nie zaobserwowali różnicy w działaniu mózgu między osobami z cukrzycą, które przyjmowały metforminę, a tymi, które nie stosowały leków. – Leczenie metforminą nie poprawia objawów neurokognitywnych związanych z cukrzycą typu 2. Sugeruje to, że potrzebny będzie odpowiedni rodzaj leczenia, aby zapobiec zmianom w mózgu, które powstają w wyniku cukrzycy typu 2 – zauważył dr Percy Griffin.

Cukrzyca typu 2 przyspiesza starzenie się mózgu

Nawet po uwzględnieniu wieku, płci, wykształcenia i nadciśnienia tętniczego, stwierdzono, że uczestnicy z cukrzycą typu 2 wykazywali gorsze zdolności poznawcze niż osoby z grupy kontrolnej. Stwierdzono u nich również wyższy poziom atrofii mózgu. Badacze wnioskują, że „cukrzyca typu 2 może przyspieszać typowe starzenie się mózgu”.

Cukrzyca typu 2 zmniejsza dostępność glukozy w mózgu, co może prowadzić do szybszego pogorszenia zdolności poznawczych u osób z tą chorobą. Pierwsze uszkodzenia mogą wystąpić, jeszcze zanim cukrzyca typu 2 zostanie zdiagnozowana.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: MedicalNewsToday.com / Elifesciences.org