Sylwester Wardęga o życiu z chorobą przewlekłą

13.11.2019
Aktualizacja: 20.03.2020 12:06
Sylwester Wardęga w Radiu ZET
fot. Radio Zet

- Koledzy przynieśli mi do szpitala wafelki torcikowe. Zjadłem jednego, cukier mi skoczył, pielęgniarka powiedziała: jeszcze raz to zrobisz, to stracisz stopy - wspominał Sylwester Wardęga trudne początki z cukrzycą w audycji Michała Figurskiego "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

Sylwester Wardęga, youtuber, autor słynnego filmu o psie-pająku, w wieku 17 lat schudł nagle 10 kilo w dwa tygodnie. Częściej oddawał mocz. Nie miał siły, żeby chodzić do szkoły. Mama zaordynowała: czas do lekarza. Wynik pomiaru cukru: ponad 400. "Czy to się da wyleczyć?". "Nie". Dla nastolatka to był szok.

Cukrzyca typu 1 - co można jeść?

Diabetolog dr Agnieszka Niebisz tłumaczyła w audycji Michała Figurskiego "NieZŁY pacjent w Radiu ZET", że cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna, insulinozależna. Pacjent generalnie może zjeść wszystko, tylko musi mieć świadomość, co je, ile przyjmuje węglowodanów, białek, tłuszczy i dostosować do tego dawkę insuliny. "Zawsze mówię pacjentom, żeby dostosowali cukrzycę do siebie, a nie siebie do cukrzycy" - podkreśliła pani doktor na wstępie.

- Dla mnie problemem było nie to, że będę sobie musiał robić zastrzyk, tylko to, że nie wiedziałem, jak od tej pory będzie wyglądać moje życie. W czasach, gdy zachorowałem, w małych miejscowościach nie było wiedzy na ten temat. Byłem na przykład święcie przekonany, że nie będę mógł uprawiać sportu - mówił Sylwester Wardęga w audycji Michała Figurskiego "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

- Dostęp do psychologa po rozpoznaniu choroby przewlekłej, jaką jest cukrzyca, jest ograniczony, nad czym ubolewamy - przyznała dr Agnieszka Niebisz, podkreślając, że rolą diabetologa powinno być nie tylko rozpoznanie choroby i zaordynowanie leczenia, ale również edukacja pacjenta, bo wiedza zmniejsza lęk.

Co wolno z cukrzycą?

- Koledzy przynieśli mi do szpitala wafelki torcikowe. Zjadłem jednego, cukier mi skoczył, pielęgniarka powiedziała: jeszcze raz to zrobisz, to stracisz stopy. Tej nocy trochę sobie popłakałem - tak wyglądały trudne początki Sylwestra Wardęgi po rozpoznaniu cukrzycy typu 1.

Diabetolog dr Agnieszka Niebisz tłumaczyła, że w cukrzycy typu 1. czynniki funkcjonujące w zbiorowej świadomości jako ryzykowne: czekolada, sport, tatuaż, dalekie podróże ani nawet alkohol nie powinny stanowić problemu, o ile glikemia jest wyrównania i nie ma powikłań.

- Pacjenta trzeba wyedukować, jak się ma zachowywać, na przykład częściej mierzyć glikemię w sytuacjach szczególnych. Choremu trzeba wytłumaczyć, na czym polega istota choroby i powiedzieć mu, że tak naprawdę nie będzie miał żadnych ograniczeń - podkreśliła dr Agnieszka Niebisz w Radiu ZET.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące omawianych w programie chorób lub innych, o których chciałbyś usłyszeć w naszej audycji, napisz do nas na adres: niezlypacjent@radiozet.pl

Audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET” możecie słuchać w każdy wtorek, w godzinach 21-23.

Posłuchaj podcastu

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.